Teacher Service commission announced 5,000 employment vacancies for registered secondary unemployed teachers. And and the commission has shown interest of giving intern teachers a priority in the upcoming July employment. The intern teachers were handed a 30 marks advantage. The list below gives a guideline on secondary schools likely to employ their active interns.

The application process is ongoing online where all the qualified candidates are on with the application. The application exercise will last till 12th July 2020.

Following the release of the new employment guidelines, the intern teachers are going to dominate the rest of teacher who are not in intern meaning all the intern will be confirmed going by the scoresheet.

Below is a list of current Active intern teachers in various schools across the country.

CENTRAL REGION  

KIAMBU COUNTY 

GATUNDU NORTH SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kairi Boys  Bio/Chem  1
Ngethu Day  Phy/Maths  1
Mataara Day  Hist/CRE  1
OLF Kiriko Girls  Eng/Lit, Geo/Bst  2
IHM Kairi Day  Agric/Bio  1
Gatunguru Boys  Phy/Maths  1
Ndekei Day  Hist/CRE  1
Gakoe Girls  Kisw/CRE  1
Kiangunu Day  Phy/Chem  1
10  Gacege Day  Maths/Bst  1
11  Njahi Mixed Boarding  Bio/Agric  1
12  Makwa Day  Phy/Chem  1
13  St Joseph Worker Day  CRE/Hist  1
14  Mutuma Day  Eng/Lit  1
15  Gikindu Girls  Kisw/CRE  1
TOTAL  16

 

GATUNDU SOUTH SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Munyuini Sec  Bio/Phy  1
Ituru High  Bio/Agric  1
Ucekeini Girls  Agric/Bio  1
Ndundu Mixed Day  Eng/Lit  1
Muhoho High  Kisw/Hist  1
Gatitu Girls  Hist/Kisw  1
Kimunyu Sec  Agric/Bio  1
Ruburi Sec  Phy/Maths  1
Kagio Sec  Kisw/CRE  1

 

1

10  Muthiga Girls  Chem/Bio  1
11  Queen Of Peace Nembu  Eng/Lit  1
12  Gachika Sec  Geo/Hist 1
13  Gikure Sec  Chem/Bio  1
14  Karinga Girls  Bio/Agric  1
15  Ndarugu Sec  Phy/Maths  1
16  Handege Sec  Eng/Lit  1
17  Kahuguini Sec  Eng/Lit 1
18  Wamwangi Sec  CRE/Hist 1
19  Mutunguru Sec  Phy/Maths 1
20  Mururia Boys  CRE/Geo  1
21  Kiamworia Sec  Kisw/CRE  1
22  Ng’enda Sec  Chem/Bio  1
TOTAL  22

 

KIKUYU SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Fr. Kevin Kelly Mixed Day  Eng/Lit 
Musa Gitau Girls  Eng/Lit 
Karai Mixed Day  Geo/B/St 
Moi Girls Kamangu Sec  Maths/Phys 
Kikuyu Boys  Kisw/CRE 
Kikuyu Day  Kist/CRE 
Alliance Girls  Eng/Lit 
Nachu Mixed Day  Eng/Lit 
Mai-A-Ihii Mixed Day  Kisw/Hist  1
TOTAL 9

 

KABETE SUB COUNTY  

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Mary Leakey Girls  Maths/Phys 
Uthiru Girls  Hist/CRE 
Kahuho Uhuru Mixed Day  Bio/Chem 
Kirangari Mixed Boarding  Eng/Lit 
Rungiri Mixed Day  Hist/CRE 
Gathiga Mixed Day  Phy/Chem 
Muguga Wa Gatonye Mixed Boarding  Eng/Lit  1
TOTAL 7

 

THIKA WEST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Queen of Rosary Mixed Day  His/Kis 
Karibaribi Mixed  Eng/Lit 
Thika High  Bio/Chem 
Broadways Mixed Day  Maths/Bst 
Maryhill Girls Boarding  Bio/Chem 

 

2

Thika Girls Karibaribi  Bio/Agric  1
Thika Garrison Mixed Day  Kis/His  1
Kimuchu Mixed/Day  Kis/Geo  1
TOTAL  8

 

THIKA EAST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Gatuanyaga Mixed  Bst/Chem  1
Magogoni Mixed Day  Kis/Geo  1
St Pauls Gatuanyaga Boys  Eng/Lit  1
TOTAL  3

 

JUJA SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mangu Boys Boarding  Maths/Chem  1
St Francis Nyacaba Mixed Day Bio/Agric  1
Juja Farm Mixed Day  Kisw/Hist  1
Ndururumo Mixed Day  Phy/Chem  1
TOTAL  4

 

LIMURU SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Loreto Limuru Girls  Bio/Chem  1
Limuru Girls  Phy/Maths;  1
Mirithu Girls  Maths/Chem  1
St. Marys Girls  Hist/CRE  1
Ngenia High  Comp/Bst;  1
Thigio Boys  Bio/Agric;  1
Bibirioni Boys  Maths/Bst;  1
Gichuru High  Comp;…  1
Nguirubi Mixed Day  Kisw/Hist  1
10  Ngecha Girls  Kisw/Hist;  1
11  Gatuura Mixed Day  Bio/Chem  1
12  Kamirithu Mixed Day  Kisw/CRE;  1
TOTAL  12

 

LARI SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Gachoire Girls  Maths/Phy, Kisw/Hist  2
Gatamaiyu Boys High  Eng/Lit  1
Gitithia Girls  Geo/CRE  1
Gitithia Mixed Sec  Kisw/CRE  1
Gituamba Girls  Maths/Phy, Eng/Lit  2
Kamae Sec  Maths/Phy  1
Kamahindu Sec  Bio/Agric  1
Kambaa Girls  Agric/Bio, CRE/Hist  2

 

3

Kijabe Boys  Bio/Chem, Phy/Maths  2
10  Kijabe Girls  Kisw/CRE  1
11  Kimende Sec  Eng/Lit  1
12  Kinale Girls  Comp/…  1
13  Kirenga Boys  Bio/Agric  1
14  Kirenga Girls  Bio/Agric  1
15  Magina Sec  Math/Phy  1
16  Mbau Ini Mixed Day  Kisw/Hist  1
17  Mirangi Sec  Kisw/CRE  1
18  Mugiko Sec  Eng/Lit  1
19  Nyamweru Mixed Day  Eng/Lit  1
20  P.B Kagwe Girls Sec  Eng/Lit, Kisw/CRE, Chem/Bio  3
21  St. Augustine Nyanduma Sec  Agric/Bio  1
TOTAL  27

 

GITHUNGURI SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Komothai Boys  Bio/Agric  1
Mukua Sec  Kisw/Geo  1
Kagema Sec Sch  Eng/Lit  1
Matuguta Sec  Hist/Bst  1
Kamondo Sec.  Eng/Lit  1
Kahunira Sec  Chem/Maths  1
Komothai T. Girls  Agric/Bio  1
Gitwe Girls Secondary  Kisw/Hist  1
St. Joseph’s High Sch  Maths/Bst, Maths/Phy  2
10  Githiga High School  Kis/CRE  1
11  Githima Secondary School  Kisw/Hist  1
12  Kambui School For Hearing Impaired  Phy/Maths/KSL, Hist/CRE/KSL  2
13  P.C.E.A Ngemwa  Chem/Phy  1
14  Kambui Girls  Maths/Chem  1
15  Gathirimu Girls T. High Sch  Phy/Chem  1
16  Kiambururu Sec  Geo/CRE  1
17  J.G. Kiereini Boys  Eng/Lit  1
TOTAL  19

 

KIAMBAA SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Karuri Mixed Day  Eng/Lit-  1
St.Angelas Girls  Eng/Lit , Bst/Maths  2
Sr. Chief Koinange Girls  Phy/Maths, Kisw/CRE  2
Gachie Mixed Day  Eng/Lit  1
ACK Karura Mixed Day  Physics/Maths  1
Kiambaa Mixed  Eng/Lit  1
Cianda Mixed Day  Chem/Bio  1
Kihara Mixed Day  Bio/Chem  1

 

4

St Andrews Ndenderu Mixed Day  Kisw/Hist  1
10  Muthurwa Girls sec  Eng/CRE  1
TOTAL  12

 

KIAMBU SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Ting’ang’a Mixed Day  Agric/Bio  1
Kasarini Mixed Day  Kisw/CRE  1
St. Anne’s Sec. – Lioki Girls sec  Hist/CRE  1
TOTAL  3

 

RUIRU SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Githurai Mixed Sec. School  Bio/Agric  1
Mwihoko Sec  Maths/Phy  1
Kwangethe Mixed Day  Chem/Phy  1
Gikumari Springs Mixed Day  CRE/Geo  1
Devki Ruiru Mixed Day  Maths/Phy, Geo/Bst  2
TOTAL  6

 

KIRINYAGA COUNTY 

KIRINYAGA CENTRAL SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Gatwe Sec  Bst/Maths  1
St John Thaita Mixed Day  Hist/Geo  1
St Joseph Kerugoya Mixed Day  Kisw/CRE  1
Kiamaina Mixed Day  Comp/Maths  1
Kerugoya Boys sec  Phy/Maths  1
Ngaru Girls  Maths/Chem  1
Njega Boys  Chem/Maths, Hist/CRE  2
St Agatha Kanyekini Mixed Day  Phy/Maths  1
Kamuiru Boys  Maths/Chem  1
10  Kagumo Girls  Chem/Bio  1
11  St James Kiaritha Mixed Day  Eng/Lit  1
12  Kerugoya Girls  Bio/Chem  1
13  Kiamuruga Sec  Bio/Agric  1
14  Mutira Girls  Geo/Kisw  1
TOTAL  15

 

KIRINYAGA WEST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Baricho High Sec  Maths/Chem, Eng/Lit  2
Gathambi Girls’  Bio/Chem  1
Karima Sec  Bio/Chem  1
Kathaka Mixed Day  Bio/Chem  1
Kiandangae Sec Eng/Lit  1

 

5

Kianjege West Mixed Day Maths/Phy  1
Kiaragana Girls  Maths/Phy, Hist/CRE  2
Kibirigwi Girls  Maths/Chem  1
Kiburu Boys Sec  Kisw/CRE  1
10  Kiine Girls’  Bio/Agric  1
11  Kiine Mixed Day  CRE/Hist  1
12  Ngugu-Ini Sec  Kisw/CRE  1
13  Sagana Sec  Comp  1
14  St. Mary’S Kiaragana Day Sec  CRE/Geo  1
15  St. Philips Baricho Sec  Maths/Phy  1
TOTAL  17

 

KIRINYAGA EAST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Gacatha Mixed  Kisw/Geo  1
Gaciongo Mixed  Kisw/CRE  1
Gatunguru Mixed  CRE/Hist  1
Githure Mixed  Eng/Kisw  1
Kabare Girls Sec.  Eng/Lit  1
Kavote Mixed Eng/Lit  1
Kiamiciri Mixed  Kisw/CRE  1
Kiamugumo Girls  Bst/Geo  1
Kiamutugu Boys  Eng/Lit  1
10  Kianyaga Boys Sec  Geo/Kisw  1
11  Mucagara Mixed  Bio/Chem  1
12  Mugumo Girls . Agric/Bio  1
13  Mutige Boys Sec  Kisw/CRE  1
14  Ngariama Mixed CRE/Kisw  1
15  Ngiriambu Girls Sec  Maths/Chem, Eng/Lit  2
16  Ngungu Mixed  Bst/Geo  1
17  Our Lady Of Consolata Rukenya Mixed  Eng/Lit, Kisw/CRE  2
18  Rwambiti Mixed  Agric/Bio  1
19  St. Ann Gituba Girls Boarding  Kisw/CRE  1
20  St. Bakhita Kiburia Girls Sec  Hist/CRE  1
21  St. Magdalene Githage Mixed Day  Hist/CRE  1
22  St. Marks Thumaita Girls Sec  Eng/Lit  1
23  St. Marys Karumandi Boys Sec  Kisw/CRE  1
Total  25

 

MWEA EAST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Nyangati Sec  Kisw/Hist  1
Ngurubani Sec  Bst/Geo  1
Kiorugari Sec  Eng/Lit  1
Mathangauta Sec  Kisw/Hist  1
Gathigiriri Sec  Hsci/CRE  1

 

6

Mumbuini Sec  Phy/Maths  1
Wanguru Girls  Maths/Bst  1
Karoti Girls  Agric/Bio  1
Murinduko Sec  Kisw/Bst 1
10  Tebere Sec  Hist/CRE  1
11  Kanjinji Sec  Maths/Chem 1
12  Togonye Sec Eng/CRE  1
13  St Marys Kiumbu  Maths/Phy  1
14  Kiamanyeki Sec  CRE/Hist 1
15  Urumandi Sec  Bio/Agric  1
TOTAL  15

 

MWEA WEST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kombuini Sec  Kisw/CRE 
Good Samaritan Sec  Kisw/Hist 
Hon.Kiragu Sec  Bio/Chem 
St Marys Kagio Boys  Comp/… 
Rukanga Sec  Hist/CRE 
St Marys-Mwea Girls  Chem/Phy 
Nguka Mixed Sec  Hist/CRE 
Kangure Sec  Bst/Geo 
Rurii Sec  Eng/Lit  1
10  Nyaga Sec Sch  Bio/Chem 1
11  St Augustine Mwea Boys  Bio/Chem  1
12  Ngothi Sec  Bst/Geo  1
TOTAL  12

 

NYANDARUA COUNTY 

KIPIPIRI SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Satima Mixed Day  Chem/Maths 
Lereshwa Mixed Day  Kisw/Hist 
Malewa Mixed Day  Kisw/CRE 
Huhirio Mixed Day  Chem/Bio 
Gathuthi Mixed Day  Kiswa/CRE 
Mikeu Mixed Day  Eng/Lit 
Kagongo Mixed Day  Maths/Bst 
Mawingo Mixed Sec  Chem/Maths 
Michore Mixed Day  Phy/Maths  1
10  Kirima Mixed Day Bio/Agric 1
11  Geta Mixed Sec Hist/Geo 1
12  Mahindu Sec  Hist/Kis  1
13  Wanjeri Sec  Eng/Lit 1
14  Jura Sec Sch  Kisw/Hist  1
15  Kiambogo Sec  Hist /CRE  1

 

7

16  Gatondo Sec  CRE/Hist  1
17  Kianjogu Sec  Eng/Lit  1
18  Wanjohi Girls  Hist/Kisw  1
19  Kipipiri School  Maths/Phy  1
20  Wanjohi Mixed  Kisw/CRE  1
21  Marimu Sec  Kisw/CRE  1
22  Ndemi Sec  Maths /Phys  1
23  Mumui Sec  Chem/Maths  1
24  Manunga Mixed Sec  Maths/Chem  1
25  Kimuru Sec  Eng/Lit  1
26  Turasha Sec  Eng/Lit  1
27  Githioro Sec  Eng/Lit  1
TOTAL  27

 

NYANDARUA WEST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kangui Sec. Bio/Agric  1
Weru Sec.  Eng/Lit  1
Gathanji Sec  Hist/Geo  1
Hospital Hill Sec  Eng/Lit  1
Kanguu Sec  His/Kisw  1
Kiheo Sec  Bio/Agric  1
Silibwet Sec  Maths/Chem  1
Gikingi Sec  Phy/Maths  1
Matura Sec  Agric/Bio  1
10  Gatimu Girls  Bio/Agric  1
11  Gatimu Mixed Sec  Phy/Chem  1
12  Ol joro orork sec  Geo/CRE  1
13  Nyahururu High Sch  Maths/Bio  1
14  Karandi Sec  Phy/Maths  1
TOTAL  14

 

MIRANGINE SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Tumaini Mixed Sec  Hist/CRE  1
Nyakiambi Girls Sec  Music/Eng, Chem/Phy  2
Matindiri Mixed Day  Maths/Bst  1
Sabugo Mixed Day  Maths/Chem  1
Nyaituga Mixed Day  Maths/Phy  1
Gituamba Mixed Day  Kisw/Geo  1
Githima Mixed Day  Bio/Agric  1
Kanjuiri Mixed Day  Kisw/Hist  1
Ruiru Mixed Day  Maths/Chem  1
10  Ngorika Mixed Day  Hist/CRE  1
11  Kihoto Mixed Day  Bio/Agric  1
12  Mirangine Mixed Day  Hist/CRE  1

 

8

TOTAL  13

 

KINANGOP SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Bongo Girls Sec  Eng/Lit  1
Githinji Mixed Day  CRE/Hist, Bio/Agric  1
Kageraini Mixed  Kisw/CRE  1
Kamunyaka Mixed Day  Bio/Chem  1
Kinangop Gate Way Mixed Day  Chem/Bio  1
Koinange Mixed  Maths/Chem, Kisw/CRE  2
Magumu High Sec  Bio/Chem  1
Mt Kinangop Girls Sec  CRE/Hist, Maths/Phy  2
Mucibau Mixed Day  Chem/Bio  1
10  Munyaka High (Kinangop)  Eng/Lit  1
11  Ndothua Mixed Day  Bs/Maths  1
12  Njabini Boys’ High  Bio/Chem, Kisw/CRE  2
13  Njabini Mixed  Agric/Bio  1
14  Ragia Mixed Day  Hist/CRE, Maths/Phy  2
15  Rwanyambo Mixed Day Geo/Hist  1
16  Sasumua Mixed Day  Eng/Lit, Kisw/Hist  2
17  St Christopher’S (Kinale) Sec  Geo/Bst  1
18  Tulaga Sec  Bio/Chem  1
19  Yaang’A Mixed Day  Agric/Bio  1
TOTAL  24

 

NYANDARUA SOUTH SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kitogo Sec.  Eng/Lit  1
Rugongo Mixed Sec.  Chem/Phy  1
Nandarasi Sec.  Geo/Ksw  1
Ndunyu Njeru Sec.  Bio/Chem  1
Mkungi Sec.  Agric/Bio  1
Mekaro Mixed Day  Maths/Bst  1
Magomano Girls Sec.  Comp/..  1
Muruaki Sec.  Eng/Lit  1
Kinja Mixed Day Bst/Geo  1
10  Kimuri Mixed Day  Eng/Lit  1
11  Mwenda-Ndu Sec.  Bio/Chem  1
12  Gathara Mixed Day  Hst/Geo  1
13  Karima Girls’ High  Kisw/Hst, Maths/Phy  2
14  Mwiteithia Mixed Day  Agric/Bio  1
15  Murungaru Mixed Day  Maths/Chem  1
16  Mutamaiyu Mixed Day  Bst/Maths  1
17  Kihumbu Mixed Day  Maths/Phy  1
18  Kiambariki Mixed Day  Hist/CRE  1
19  Aberdare Ranges Mixed Day  Bio/Agric  1

 

9

20  Kirarwa Mixed Day  Eng/Lit  1
21  Raitha Mixed Sec  Maths/Bst  1
TOTAL  22

 

NYANDARUA NORTH SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Githunguchu Mixed Day  Chem/Bio  1
Irigithathi Sec  Bio/Agric  1
Kagondo Sec.  Geo/CRE  1
Kambaa Tech. Mixed  Eng/Lit  1
Kihara Sec  Ksw/Hist  1
L. Olbollosat Mixed Day  Kisw/Hist  1
Leshau Boys  Phy/Chem  1
Mathingira Girls  Eng/Lit  1
Mukoe Sec. Kisw/Hist  1
10  Murichu Sec.  Maths/Chem  1
11  Ndaragwa Boys  Maths/Phy, Chem/Bio  2
12  Ndaragwa Girls  Chem/Bio  1
13  Ngaindeithia Mixed Day  Phy/Maths  1
14  Pondo Sec.  Phy/Maths  1
15  Shamata Girls Sec  Agric/Bio  1
16  Uruku Sec.  Maths/Chem  1
17  Wangui Sec.  Hist/Kisw  1
18  Subuku Sec  Phy/Maths  1
TOTAL  19

 

NYANDARUA CENTRAL SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kieni Sec.  Eng/Lit  1
Mwihoti Mixed Day  Bus/Maths  1
Silanga Mixed Day  Eng/Lit  1
Kamande Mixed Sec  Geo/Bus  1
Manyatta Mixed Day  Bio/Chem  1
Mihuti Mixed Day  Kiswa/CRE  1
Huruma Mixed Day  His/CRE  1
Kaimbaga Mixed Day  Eng/Lit  1
Munyeki Mixed Day  CRE/Kisw  1
10  Passenga Mixed Sec  Eng/Lit  1
11  Salient Mixed Day  Kisw/CRE  1
12  Gichungo Mixed Day  Geo/CRE  1
13  Nyandarua Mixed Sec  Maths/Chem  1
TOTAL  13

 

NYERI COUNTY 

MATHIRA EAST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER

 

10

Kanjuri Boys Sec  Kisw/CRE  1
Kiarithaini Boys Sec  Bio/Agric  1
Giakaibei Boys Sec  Bio/Chem  1
Ihwagi Mixed Day  Phy/Maths  1
Muthea Mixed Day  Kisw/CRE  1
Karatina Girls Sec  Kisw/Hist  1
Kirimara Boys Sec  Chem/Maths  1
Gikumbo Mixed Sec  Maths/Chem  1
Magutu Girls Sec  Eng/Lit, Bst/Geo  2
10  Mathaithi Girls Sec  Phy/Maths  1
TOTAL  11

 

MATHIRA WEST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Bishop Ngandu Girls  Maths/Chem  1
Tumutumu Girls  Music/Eng  1
Ngorano Mixed Day  Eng/Lit  1
General China Mixed Day  Bst/Maths  1
Ruthagati Boys  Phy/Chem  1
Ngaini Mixed Day  Hist/Kisw  1
Icuga Girls  CRE/Hist  1
Hiriga Girls  Eng/Lit  1
Kanyama Mixed Day  Bio/Maths  1
10  Ngunguru Mixed Day  Maths/Chem  1
11  Maganjo Mixed Day  Maths/Bst  1
TOTAL  11

 

NYERI SOUTH SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Birithia Girls Sec  Agric/Bio, Kisw/Hist  2
Mahiga Girls  Eng/Lit  1
Kihome Sec  Kisw/Geo  1
Chinga Girls’ High  Geo/Hist  1
Mucharage Sec Maths/Phy  1
Kiamuya Mixed Day  Maths/Phy  1
Witima Sec  Comp…  1
Othaya Boys  Eng/Lit, Bio/Chem  2
St Maria Gorretti Ruruguti  Hist/Kisw  1
10  Kiahagu Mixed Day  Maths/Phy  1
11  Gatugi Girls  Phy/Maths  1
12  Karima Boys High  Phy/Maths, Kisw/CRE  2
13  Othaya Girls  Bio/Chem, Kisw/Hist  2
14  Iriaini Girls Sec  Chem/Maths  1
15  St. Gregory Karima Day School  Phy/Chem  1
TOTAL  19

 

11

KIENI EAST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Naromoru Boys  CRE/Hist 
Naromoru Girls’  Maths/Comp 
Mwichwiri Mixed Sec  Bio/Chem 
Burguret Mixed Day  Kisw/CRE 
St Monica Munyaka  Maths/Phy 
Irigithathi Mixed Day  PhyMaths 
Gakawa Sec  Eng/Lit 
Moi Equator Sec (Girls)  Hist/CRE 
Mureru Sec  Bio/Agric  1
TOTAL 9

 

NYERI CENTRAL SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Giakanja Sec  Eng/Lit 
Nyeri High Sec  Bio/Chem 
Muruguru Sec  Comp/Maths 
Gachika Sec.  Kisw/Geo 
Muthuaini Sec  CRE/Hist 
Rware High  Kisw/Hist 
Riamukurwe Sec  Kisw Phy 
St. Peters Thunguma  Bst/Geo 
Kiandere Mixed Sec  Bio/Agric  1
10  Nyaribo Sec  Agric/Bio 1
TOTAL  10

 

TETU SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Gachatha High  Comp/.. 
Dedan Kimathi Sec  Maths/Bst 
Kangubiri Girls  Eng/Lit 
Kiriti Sec.  Hist/CRE 
St. Pauls Githakwa Sec  Bio/Kisw 
Wandumbi Girls Sec.  Eng/CRE 
Mathakwaini Mixed Day  Agric/Bio 
Dr. Kamundia Girls  Bio/Agric 
Huhoini Girls  Kisw/Hist  1
10  Gititu Mixed Comp… 1
11  Wamagana Girls  Eng/Lit 1
TOTAL  11

 

KIENI WEST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
St.Faustina Mweiga High School  Comp 
Mwiyogo Mixed Day  Kisw/CRE  1

 

12

Endarasha Boys  Eng/Lit/  1
St Thomas Mixed Day Eng/Lit  1
Lamuria Sec  Eng/Lit  1
Kimuri Sec  Eng/Lit  1
St Regina Nairuta Mixed Day  Chem/Bio  1
St Anthony Padua Mixed Day  Bst/Maths  1
Bellevue Sec  Hist/Kisw  1
10  St Monica Gitegi Mixed Day  Hist/CRE  1
TOTAL  10

 

MUKURWE-INI SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Ngoru Orthodox Mixed Day  Maths/Phy  1
Rev. Muhoro Sch For The Deaf  Eng/CRE/KSL  1
Gathungururu Girls  Maths/Chem, Eng/Lit  2
St. Bonaventure Kaheti Boys  Bio/Agric, Eng/Lit  2
Mukurwe-Ini Boys  Agric/Kisw  1
Ndia-Ini Girls  Bio/Agric  1
Kihate Orphans Mixed Day  Bio/Agric  1
Karundu Mixed Day  Maths/Phy  1
Giathugu Mixed Day  Maths/Chem  1
10  South Tetu Girls  Maths/Phy, Kisw/Geo  2
11  Mweru High  CRE/Kisw  1
12  Ngamwa Mixed Day  Maths/Geo  1
13  Kaharo Mixed Day  Maths/Phy  1
14  St Cecilia Kaheti Girls  Maths/Phy  1
15  Thangathi Sec  Kisw/Geo  1
TOTAL  18

 

MURANG’A COUNTY 

MATHIOYA SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kamacharia Sec.  Geo/CRE  1
Kihuro Sec.  Kisw/CRE  1
Kiriaini Girls  Eng/Lit  1
Kiriti Girls  Bio/Chem  1
Kiru Boys  Kisw/CRE  1
Njumbi High  Maths/Phy  1
Wahundura High  Eng/Lit  1
Wahundura Mixed  Agric/Bio  1
TOTAL  8

 

KAHURO SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mugoiri Girls  Maths/Chem, Music/…..  2
Ndutumi Sec  Phy/Bio  1

 

13

Kiaguthu Boys.  Kisw/Geo, Phy/Chem 2
Kahithe Sec.  Geo/Bst 1
Kiboi Sec.  Maths/Phy 1
Kagumo Sec.  Kis/CRE 1
Kagaa Sec  Maths/Chem 1
Kahatia Sec.  Hist/CRE 1
Gitura Sec.  Hist/Geo  1
10  Kaganda Mixed Day  Eng/Lit 1
11  Murarandia Sec  Geo/Hist 1
12  Kahuhia Girls  Eng/Hist 1
13  Weithaga Mixed  Maths/Phy 1
14  Weithaga Boys  Agric/Bio, Bst/Maths 2
15  Mukangu Sec.  Maths/Phy 1
16  Gitweku Girls  Kis/Hist 1
17  Koimbi Boys  Comp… 1
18  Kirogo Boys  Chem/Maths 1
19  Kianderi Girls.  Eng/Lit 1
TOTAL  22

 

KANGEMA SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kiangunyi Girls  Bio/Agric 
Gitugu Sec  Bio/Chem 
Kangema High  Phy/Chem 
Dr. Kiano Boys Sec  Agric/Bio 
Kiairathe Sec  Agric/Bio 
Muguru Sec  Comp… 
Kiruri Boys  Comp… 
Kiawambogo Sec Maths/Phy 
Iyego Sec.  Phy/Chem  1
TOTAL 9

 

GATANGA SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Chomo Sec  Phy/Maths 
Christ The King Kirwara High  Kisw/Hist 
Gatanga Girls  Maths/Chem 
Giachuki Boys  Eng/Lit 
Githambia Sec  Geo/CRE 
Gititu Sec  Hsc… 
Gituamba Mixed Day  Kisw/Hist 
Iembeni Mixed Day  Kisw/Hist 
Jogoo Kimakia Mixed Day  Kisw/Geo  1
10  Karangi Sec  Kisw/Bst 1
11  Kiamwathi Mixed Day  Kisw/CRE  1
12  Kihumbuini Sec  Eng/Lit  1

 

14

13  Kimandi Sec  Maths/Phy 1
14  Kiunyu Gilrs Sec  Geo/CRE  1
15  Mbugiti Boys  Kisw/Geo  1
16  Mugumo Mixed  Bio/Chem  1
17  Ndakaini Mixed Day  Geo/Hist 1
18  St Augustine Mutundu Mixed Day  Phy/Chem  1
19  St Marys Rwegetha Mixed Day  Maths/Chem 1
20  St Teresas Mixed Day  Chem/Phy  1
21  St Pauls Gatura Mixed Day  CRE/Hist 1
22  St. Anuarite Gatanga Girls  Maths/Phy 1
23  Swani Sec  Kisw/Bst 1
TOTAL  23

 

MURANG’A EAST SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Gakurwe Sec  Phy/Maths 
Mukurwe Mixed Day  Kisw/Geo 
St Paul Boys Boarding Sec  Eng/Lit 
St.Catherine Gaturi Girls Hist/CRE 
Mweru Sec  Maths/Phy 
Kimathi Sec  Phy/Chem 
Murang’a High  Maths/Phy 
St. Joseph Kiangage  Bio/Chem 
Muchungucha Mixed Day  Maths/Bst  1
10  Murang’a School for .H.I sec  Hsc/….KSL  1
11  Mirira Sec Maths/Bio 1
TOTAL  11

 

MURANG’A SOUTH SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kambiti Mixed Day  Bio/Chem 
Makuyu Girls  Comp/Phy 
Ichagaki Boys  Kisw/Geo 
Mwangaza Mixed Day  CRE/Geo 
Igikiro Mixed Day  Maths/Geo 
Kamahuha Girls Agric/Bio 
Itaaga Sec  Phy/Chem 
Saba Saba Mixed Day  Agric/Bio 
Thaara Mixed Day  Kisw/CRE  1
10  Gathera Sec  CRE/Hist 1
11  Kaharo Boys  Chem/Geo 1
12  Kaharo Girls Kisw/CRE  1
13  Maragua Sec  CRE/Eng  1
14  Nginda Girls Maths/Geo  1
15  Nginda Mixed  Eng/Lit  1
16  Ichagaki Mixed  Maths/Geo  1

 

15

17  Kianjiruini Sec  Kisw/CRE  1
TOTAL  17

 

KIGUMO SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Njora Sec  Maths/Chem  1
Ack Kahumbu  Bst/Kisw  1
Mununga Sec  Bio/Agric  1
Kanderendu Sec  Phy/Maths  1
Karinga Sec  Hist/CRE  1
Njiiri School  Bio/Chem Comp… Hist/Geo  3
Mwarano Sec  Eng/Lit  1
Muthithi Sec Bio/Chem Comp/.. 

Maths/Geo 

3
Githembe Sec  Comp/….  1
10  Mumbu Sec  Phy/Chem  1
11  Mutunguru Sec  Phy/Bio  1
12  Mariira Sec  Eng/Lit  1
13  Turuturu Sec  Hist/Geo  1
14  Rarakwa Sec  Bio/Maths, Kisw/Hist  2
15  Kigumo Bendera High  Kisw/Hist, Eng/Lit  2
16  St Paul Kamukabi Mixed Day  Geo/CRE  1
17  Wamahiga Sec  CRE/Geo  1
18  Kigumo Girls  Hsc……  1
19  Karega Sec  Kisw/Hist  1
20  Kinyona Mixed Sec  Bio/Maths  1
TOTAL  26

 

KANDARA SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Gacharage Girls  Chem/Bio  1
Gatitu Girls  CRE/His  1
Gichagi-Ini Mixed Day  His/CRE  1
Githumu High  Agric/Bio  1
Githunguri Girls  His/Kis  1
Gituru Boys Sec  Maths/Phy  1
Kangui Mixed Day  Eng/CRE  1
Karigu-Ini Mixed Day  Eng/CRE  1
Kariti Mixed Day  Geo/CRE  1
10  Kariua Mixed Day  Phy/Chem  1
11  Kenyoho Mixed Day  Agric/Bio  1
12  Kiangari Mixed Day  Kis/His  1
13  Kibage Mixed Day  Eng/Lit  1
14  Kiranga Boys  His/CRE  1
15  Kirigithu  Maths/Chem  1
16  Kirunguru  Kis/His  1

 

16

17  Mugecha  Hist/Kisw  1
18  Mung’aria  Comp…  1
19  Muruka  Bst/Maths  1
20  Mutitu  Bio/Agric  1
21  Naaro High  His/CRE  1
22  Ng’araria Girls  Maths/Chem  1
23  Ng’araria Mixed  Bio/Chem  1
24  Ngurwe-Ini  Eng/Lit  1
25  Pcea Mahutia  Maths/Bio  1
26  Ruchu Girls  Phy/Comp  1
27  St. Peters Kandara  Maths/Phy  1
28  St.Mathew Kianyingi  Maths/Chem  1
TOTAL  28

 

COAST REGION 

KWALE COUNTY 

MSAMBWENI SUB-COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kinondo Mixed Day Sec Sch  CRE/Hist  1
Ukunda Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Gombato Boys Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
Mkwakwani Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Kingwede Girls Boarding Sec Sch  Bio/Agric, Eng/Lit  2
Ramisi Mixed Day Boarding Sec SCh  Maths/Phy  1
Mvindeni Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Msambweni Boys Boarding Sec sch  Kisw/Hist , Maths/Chem  2
Mivumoni Mixed Day Sec Sch  Phy/Chem  1
10  Babla Diani Girls Day Sec sch  Eng/Lit  1
11  Dori Girls Day Sec Sch  Maths/Bst  1
12  Franz Josef Sec Sch  Eng/Lit , Phy/Maths  2
13  Muhaka Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
14  Madago Mixed Day Sec SCh  Bio/Agric  1
15  Mwamzandi Girls Boarding Sec Sch  Kisw/Hist  1
16  Tswaka Mixed Day Sec Sch  Hist/IRE  1
TOTAL  19

 

KINANGO SUB-COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mackinnon Road Mixed Day Sec SCh  Bio/Agric  1
Salim Mvurya Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst  1
Nzovuni Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Mwalukombe Girls Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Taru Girls Day Sec Sch  CRE/Kisw  1
Mazeras Girls Memorial Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1

 

17

Vugurungani Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Bofu Mixed Day/Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Kinango Mixed Day/Boarding Sec Sch  Maths/Chem , Eng/Lit  2
10  Kinagoni Mixed Day/Boarding Sec Sch  Kisw/Hist  1
11  Taru Mixed Day Sec Sch  IRE/Kisw  1
12  Samburu Mixed Day/Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
13  Mnyenzeni Mixed Day /Boarding Sec Sch  Eng/Lit , Kisw/IRE  2
14  Mtaa Mixed Day Sec Sch  Bst/Maths  1
15  Mwarovesa Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
TOTAL  17

 

MATUGA SUB-COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mbuguni Mixed Day Sec Sch  Phy/Maths  1
Mwamgunga Girls Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Rose Mwakwere Girls Boarding Sec SCh  CRE/Kisw  1
Kiteje Mixed Day Sec Sch  Phy/Bio  1
Mwanambeyu Girls Boarding Sec SCh  Agric/Bio, Hist/CRE  2
Kayatiwi Mixed Boarding Sec sch  Kisw/CRE, Chem/Bio  2
Tumaini Mixed Day/Boarding Sec Sch  Chem/Maths, Bio/Agric  2
Stephen Kanja Mixed Day/Boarding Sec Sch  Bio/Maths  1
Mkongani Mixed Day/Boarding Sec Sch  Chem/Maths  1
10  Kichakasimba Girls Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
11  Kirewe Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
12  Lukore Mixed Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
13  Kombani Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
14  Mwaluphamba Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
15  Waa Boys Boarding Sec Sch  Hist/CRE, Eng/Lit  2
16  Kwale Girls Boarding Sec Sch  Hist/CRE  1
17  Waa Girls Boardig Sec Sch  Eng/Lit, Phy/Chem  2
18  Golini Mixed Day Sec Sch  IRE/…  1
19  Kwale Boys Boarding Sec Sch  Kisw/CRE, Maths/Chem  2
20  Matuga Girls Boarding Sec Sch  Chem/Maths, Kisw/Hist  2
21  Ngombeni Mixed Day/Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
22  Shimba Hill Mixed Boarding Sec Sch  Arabic/… , Geo/Bst  2
23  Mbegani Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
24  Balozi M. Jaroni Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
25  Mwaluvanga Mixed Day/Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
26  Tsimba Mixed Day Sec Sch  CRE/Kisw  1
TOTAL  34

 

LUNGALUNGA SUB-COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mwananyamala Boys Day Sec Sch  Agric/Bio  1

 

18

Juma Boy Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
Makwenyeni Mixed Day Sec Sch  Geo/Bst  1
Shirazi Boys Sec Sch  Maths/Phy  1
Kiruku Mixed Day Sec Sch  Kisw/IRE  1
Perani Day/Boarding Sec SCh  CRE/Kisw  1
Makwanyeni Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Ngozi Girls Boarding Sec Sch  Maths/Chem  1
Mwereni Mixed Day Sec Sch  Phy/Chem  1
10  Kikoneni Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
11  Lungalunga Mixed Day Sec Sch  Kisw/CRE  1
12  Shimoni Mixed Day Sec Sch  Geo/CRE  1
TOTAL  12

 

KILIFI COUNTY 

MAGARINI SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Burangi Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Fundi-Issa Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Galena Girls Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Galena Boys Day/Boarding Sec Sec  Kisw/CRE , Agric/Bio  2
Kaembeni Mixed Day Sec Sch  Kisw/CRE  1
Kurawa Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Magarini Hill Mixed Day Sec Sch  Chem/Phy  1
Majenjeni Mixed Day Sec Sch  IRE/Arabic  1
Mapimo Boys Day Sec Sch  Maths/Phy  1
10  Mapimo Girls Day/Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
11  Marereni Mixed Day Sec Sch  Hist/CRE, Maths/Phy  2
12  Mjanaheri Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem, Hist/Kisw  2
13  Ngomeni Mixed Day Sec Sch  CRE/Hist, Maths/Phy  2
14  Magarini Girls Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
15  Ramada Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
16  Shomela Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric  1
17  Marafa Boys Day/Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
18  Baricho Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
19  Dagamra Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
20  Shujaa Mekatilili Mixed Sec Sch  Geo/CRE  1
21  Garashi Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
22  Waresa Mixed Day  Kisw/Hist  1
23  Watala Mixed Day  Kisw/Geo  1
24  Wakala Sec  Kisw/Hist  1
TOTAL  28

 

KALOLENI SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER

 

19

St John Girls Boarding Sec Sch  CRE/Kisw, Chem/Maths  2
Chanagande Mixed Day/Boarding Sec Sch  Geo/Hist, Maths/Phy  2
Moi Kadzonzo Girls Boarding Sec Sch  Phy/Chem, CRE/Hist  2
Kaloleni Girls Boarding Sec Sch  Agric/Bio  1
Mwijo Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Miyani Mixed Day Sec Sch  Bst/Geo  1
Mnazi Mwenga Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
Mutsengo Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Mwareni Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio, Eng/Lit  2
10  Shangia Mixed Day Sec Sch  Hist/IRE  1
11  Kinarani Mixed Day Sec Sch  Geo/Bst  1
12  Kizurini Mixed Day Sec Sch  Kisw/Geo  1
13  Kirumbi Girls Boarding Sec Sch  Geo/CRE  1
14  St Georges Boys Boarding Sec Sch  Geo/Bst, Eng/Lit  2
15 Ngala Memorial Mixed Day/Boarding Sec  Sch  Bst/Maths, Hist/Kisw  2
16  Tsangatsini Mixed Day Sec Sch  Bst/Maths  1
17  Mariakani Boys Boarding Sec Sch  Hist/Kisw  1
18  Migundini Mixed Day Sec Sch  Eng/Geo  1
19  Tsagwa Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
TOTAL  25

 

KILIFI SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Majaoni Day Mixed Sec Sch  French/…  1
Roka Mixed Day Sec Sch  IRE/…  1
Bahari Girls Boarding Sec Sch  Kisw/CRE  1
St Teresa Mixed Day/Boarding Sec Sch  Kisw/CRE, Maths/Chem  2
Chumani Mixed/Boarding Sec Sch  IRE/…  1
Shariani Mixed Day Sec Sch  Geo/CRE  1
Mtomondoni Day Sec Sch  Chem/Bio  1
Bundacho Mixed Day Sec Sch  CRE/Hist  1
Dindiri Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
10  Mnarani Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
11  Fumbini Mixed Day Sec Sch  Chem/Maths, Bst/Geo  2
12  Kilifi Township Boarding Sec Sch  Phy/Maths  1
13  St Thomas Girls Boarding Sec Sch  CRE/Hist, Eng/Lit  2
14  Mdzongoloni Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit, Kisw/Hist  2
15  Bungu Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst  1
16  Mwarakaya Mixed Day Sec Sch  Kisw/CRE  1
17  Paul Harris Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric  1
18  Dzitsoni Mixed Boarding Sec Sch  Chem/Maths  1
19  K.P Senior Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
20  Ngombeni Girls Boarding Sec Sch  Bst/Maths  1
21  Gongoni Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
22  Msumarini Mixed Day Sec Sch  Kisw/IRE  1

 

20

23  Katana Ngala Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
24  Lutsangani Boys Boarding Sec Sch  Eng/Lit, Kisw/CRE  2
25  Vipingo Mixed Day Sec /Sch  Kisw/Hist, Bst/Maths  2
26  Ngerenya Mixed Day Sec  Eng/Hist  1
27  Sahajanad Special Tech. School  Bio/Agric  1
TOTAL  33

 

MALINDI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Barani Mixed Day Sec SCh  Kisw/Geo, Comp/Maths  2
Malindi High Boys Boarding Sec Sch  Bio/Chem, Eng/Lit  2
Kibokoni Mixed Day Sec Sch  Comp/Maths  1
Kijiwetenga Mixed Day Sec Sch  CRE/Geo  1
Menyhart Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
ACK Canon Mweri Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric  1
Ngala Memorial Girls Boarding Sec Sch  CRE/Hist, Phy/Chem  2
Gede Boys Day/Boarding Sec Sch  Kisw/Hist, Agric/Maths  2
Mbaraka Chembe Mixed Day Sec Sch  Bst/Geo  1
10  FB Tuva Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst  1
11  Mekatilili Memorial Mixed Day Sec Sch  Chem/Maths  1
12  Langobaya Mixed Day Sec Sch  Maths/Geo  1
13  Jilore Mixed Day Sec Sch  Geo/Hist  1
14  Muyeye Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio, Eng/Lit  2
15  Kakoneni Girls Boarding Sec Sch  Phy/Maths, Agric/Bio  2
16  Kakuyuni Boys Day/Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
17  Jimba Gede Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio,Eng/Lit  2
18  Majivuni Mixed Day Sec Sch  Phy/Maths, Bio/Agric  2
19  Mongotoni Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
20  Mkondoni Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
21  Sosobora Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
22  Sabaki Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric  1
23  Madunguni Mixed Day Sec  Chem/Maths  1
24  Maziwani Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
25  Bishop Baldacchino Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
26  Bishop Kalu Mixed Day Sec SCh  Bio/Agric  1
27  Mida Mixed Day Sec  Maths/Phy  1
28  Ganda Mixed Day  Eng/Lit  1
29  Chekama Mixed  Eng/Lit  1
TOTAL  37

 

RABAI SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mikomani Mixed Day Sec Sch  IRE/…  1
Bwagamoyo Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Ribe Girls Boardig Sec Sch  Comp/Maths, Agric/Bio  2
Ribe Boys Boarding Sec Sch  Bst/Maths, Kisw/CRE  2

 

21

Dr Krapf Memorial Boys Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
Mikahani Mixed Day Sec Sch.  Maths/Bst  1
Jimba Mixed Day Sec Sch  IRE/…  1
Mwandondo Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Bofu Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
10  Kasidi Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy, Hist/Kisw  2
11  Rabai Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem, Kisw/CRE  2
12  Kawala Mixed Day Sec Sch  Chem/Phy  1
13  Chiferi Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
14  Kajiwe Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
15  Kambe Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
16  Kombeni Girls Boarding Sec Sch  Eng/Lit,Maths/Bio  2
17  Canon Kuri Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
18  Chang’ombe Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst, Eng/Lit  2
19  Mbararani Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
TOTAL  25

 

GANZE SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Sokoke Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
Ambassador Kithi Mem.Mixed Day Sec Sch  Chem/Phy  1
Godoma Boarding Sec Sch  Bio/Agric, Eng/Lit  2
Mwangea Girls Boarding Se Sch  Bio/Chem  1
Ganze Girls Boarding Sec Sch  Kisw/CRE, Maths/Chem  2
Vitengeni Boarding Sec Sch  Bio/Agric, Comp/Maths  2
Mayowe Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy, CRE/Geo  2
Dungicha Mixed Day Sec Sch  Hist/Geo, Eng/Lit  2
Mitangani Day Mixed Boarding Sec Sch  Eng/Lit, Phy/Chem  2
10  Amason J.Kingi Day Mixed Sec Sch  Bst/Maths  1
11  Jaribuni Mixed Day//Boarding Sec Sch  Agric/Bio, Geo/Kisw  2
12  Bandari Mixed Day/Boarding Sec Sch  Kisw/CRE  1
13  Petanguo Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
14  Sosoni Mixed Day Sec Sch  Phy/Chem  1
15  Vyambani Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy, Eng/Lit  2
16  Kachororoni Mixed Day/Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
17  Palakumi Mixed Day Sec Sch  Bst/Maths, CRE/Hist  2
18  Bale Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
19  Shaka Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
20  Jila Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
TOTAL  29

 

TANA RIVER COUNTY
TANA NORTH SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Huruma Mixed Day Sec Sch  Geo/CRE  1
Kora Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric  1

 

22

Marifano Mixed Day Sec Sch  Geo/Bst  1
Mororo Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Singwaya  Eng/Lit  1
TOTAL  5

 

TANA DELTA SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Gadeni Mixed Boarding Sec Sch  Hist/CRE  1
Garsen Mixed Boarding Sec Sch  Math/Bst, Eng/Lit  2
Oda Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
Tarasaa Mixed Boarding Sec SCh  Kisw/Hist, Maths/Phy  2
Ngao Girls Boarding Sec Sch  Math/Bst  1
Hurara Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Mapunga Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Sane Girls Boarding Sec SCh  Maths/Bst  1
TOTAL  10


TANA RIVER SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT 
Hola Boys Boarding Sec Sch  Eng/Lit 
Ndura Mixed Day/Boarding Sec Sch  Kisw/Geo 
Waldena Mixed Day Sec Sch  Math/Chem 
MauMau Girls Boarding Sec Sch  Maths/Phy 

 

NUMBER


TOTAL 4 

TAITA TAVETA COUNTY 

TAITA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Canon Kituri Mixed Day/Boarding Sec  CRE/Hist, Eng/Lit  2
Dalmas Moka Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
Dr.Aggrey High-Boys Boarding Sec Sch  Phy/Maths, Eng/Lit  2
Kajungunyi Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Mwakiwiwi Girls Day/Boarding Sec Sch  Eng/Lit, Bio/Agric  2
Mwangeka Girls Boarding Sec Sch  CRE/Hist, Chem/Bio  2
Paranga High Mixed Day Sec Sch  Hist/CRE  1
St. Marys high Boys Boarding Sec Sch  Comp/Maths  1
Mghambonyi Sec  Bio/Agric  1
TOTAL  13
MWATATE SUB COUNTY
S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kenyatta High Boys Boarding Sec Sch  Eng/Lit, Bst/Maths  2
Mwambonu Mixed Day/Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
Mwanyambo Mixed Day/ Boading Sec Sch  Chem/Phy  1
Mwatate Mixed Day Sec Sch  Chem/Bio  1
Mwafuga High Mixed Day  Kisw/CRE  1

 

23

David Kitawi Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Mwakitau Mixed Day/Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
Murray Girls Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
Bura Girls Boarding Sec Sch  CRE/Kisw, Maths/Bst  2
10  Mwasere Girls Boarding Sec  Geo/Bst, Eng/Lit  2
11  Mlamba Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
12  Munda Mixed Boarding Sec Sch  Bst/Geo, Bio/Agric  2
13  Mrambenyi Mixed Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
TOTAL  17
VOI SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Marangu Mixed Day Sec Sch  EngLit  1
Mwakitawa Girls Boarding Sec Sch  Maths/Chem  1
Mwakichuchu Boys Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
Kajire Girls Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
Voi Girls Day/Boarding Sec Sch  Agric/Geo  1
Voi Boys Boarding Sec sch  Bio/Agric  1
Buguta Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst  1
Marungu Girls Day/Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Mwangea Boys Boarding Sec Sch  Geo/Kisw  1
10  Miasenyi Mixed Day/Boarding Sec Sch  Hist/CRE  1
11  OLOP Girls Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
12  Moi High Boys Boarding Sec Sch  Geo/Kisw  1
13  Mwambiti Boys Boarding Sec Sch  Phy/Maths  1
14  John Mark Mixed Day Sec Sch  Chem/Phy  1
TOTAL  14
TAVETA SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Bishop Njenga Mixed Day/Boarding Sec Sch  Geo/Kisw  1
Chala Mixed Day/Boarding Sec Sch  Maths/Phy, Comp/…  2
Timbila Boys Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Njoro Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
Mahoo Girls Boarding Sec Sch  Eng/Lit, CRE/Hist  2
Sowene Mixed Day Sec Sch  Geo/CRE  1
Njukini Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Malukiloriti Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
TOTAL  10

 

MOMBASA COUNTY 

MVITA SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mvita Boys Day Sec Sch  Eng/Lit, Bio/Chem  2
Alladina Visram Day Sec Sch  Maths/Bio  1
Sheikh Abdala Girls Day Sec Sch  Bst/Maths  1

 

24

Tudor Boys Day Sec Sch  Maths/Comp  1
Tononoka Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Star of the Sea Day Sec Sch  Maths/Bst  1
Khamis High Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Makande Girls Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Mama Ngina Girls  Comp/….  1
TOTAL  10
KISAUNI SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Shimo La Tewa Boys Boarding Sec Sch  Kisw/Hist, Maths/Phy  2
Frere Town Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Kashani Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Concordia Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Maweni Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Mwakirunge Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Hassan Joho Girls Day Sec Sch  Kisw/CRE  1
TOTAL  8
CHANGAMWE SUB COUNTY
S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
St. Charles Lwanga Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Bomu Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Miritini Complex Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio, Eng/Lit  2
MIritini Mixed Day Sec Sch  Phy/Chem  1
Changamwe Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  6
LIKONI SUB COUNTY
S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Shika Adabu Mixed Day Sec Sch  Chem/Bio  1
Likoni V.I Mixed Sec sch  Phy/Chem , Eng/Lit  2
Mwahima Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem , Kisw/CRE  2
Likoni Day Mixed Sec Sch  Chem/Bio  1
Bububu Boys Boarding Sec Sch  IRE/…  1
Mweza Day Mixed Sec Sch  Geo/Hist  1
TOTAL  8
LAMU COUNTY
LAMU EAST SUB COUNTY
S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kizingitini  Maths/Phy  1
Faza Mixed Day/Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Patte  Bio/Chem  1
TOTAL  3

 

25

LAMU WEST SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Hongwe Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Witu Mjini Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric , Hist/CRE  2
Lamu Girls Boarding Sec Sch  Bio/Chem , CRE/Hist  2
Coast Arid Mixed Day Sec Sch  Chem/Maths  1
Kiongwe Mixed Day Sec SCh  Agric/Bio  1
Mpeketoni Boys Boarding Sec SCh  Bio/Chem  1
Uziwa Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  9

 

EASTERN REGION 

EMBU COUNTY 

EMBU EAST SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
St. Catherine Nthagaiya Girls  Maths/Bst  1
2 Mbiruri Sec-Moi High  Geo/Hist  1
3 Kyeni Girls’ High  Maths/Bst  1
4 Gitare Mixed Sec  Hsc/…..  1
5 Kegonge Boys Sec  Kisw/Geo  1
6 St. Agnes Kiaganari Girls  Eng/Lit  1
7 St. John Kathunguri Mixed  Chem/Phy  1
8 St. Getrude Kinthithe Sec  Maths/Bio  1
9 St. Barnabas Kathari Sec  Kisw/Geo  1
10 S.A. Gikuuri Sec  Phy/Chem  1
11 St. Mary Goretti Girls’  Maths/Phy  1
12 Nica Rukuriri Day  Kisw/CRE  1
13 Mugui Sec  Maths/Chem  1
14 A.C.K Kagaari Mixed  Eng/Lit  1
15 Kiangungi Sec  Chem/Bio  1
16 Mufu Sec  Comp/…  1
17 Macumo Day Sec  Kisw/CRE  1
18 N.I.C.A. Kanduri Sec  Kisw/CRE  1
19 S. A. Kyeni Girls  Agric/Bio  1
20 St. Mark’S Ena Sec  Maths/Bst  1
21 St. John Sec- Kathande  Maths/Chem  1
22 Muragari Sec  Bst/Maths  1
23 St. Paul Kiamboa Sec  Eng/Lit  1
TOTAL  23

 

EMBU NORTH SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kavutiri Boys Sec.  Hist/CRE  1
2 Kamama High Sch.  Hsc/…..  1

 

26

3 St. Ann Girls Kiriari  Bio/Agric 1
4 Nguviu Girls  Kisw/Geo 1
5 DEB Kavutiri Day Sec.  Kisw/Geo 1
6 St. Peters Sec. Sch. Kagumori  Geo/Kisw 1
7 Kianjokoma Mixed Day Sec.  Hist/CRE 1
8 Kiriari Day Sec.  Chem/Maths 1
9 St. John Kianjuki Sec.  Comp/… 1
10 St. Martha Girls Sec.  Eng/Lit 1
11 All Saint Kigari Day Sec.  Maths/Bst 1
12 St. Alphonse Sec.  Agric/Bio 1
13 Kenga Mixed Day Sec.  Maths/Bst 1
14 Nguviu Boys High School  Kisw/CRE 1
TOTAL  14

 

EMBU WEST SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
St. Paul High School Kevote  Kisw/CRE 
2 Kangaru Boys School  Phy/Maths 
3 Kirimari Boys  Hist/CRE 
4 St. Mary KiangimaSEc  Agric/Bio 
5 Gatunduri Mixed Sec  Phy/Maths 
6 St. Christopher Mixed Day Sec  Agric/Chem 
7 Kamiu Sec School  Phy/Maths 
8 St. Michael Kevote Sec  Bst/Geo 
9 St. Joseph Sec Sch M’ Tetu  Maths/Phy  1
10 St. Teresa Girls Kithimu Sec  Kisw/Hist 1
11 St. Michael Kevote Municipality Sec  Bio/Geo 1
12 St. Benedicts Kithimu Day Sec Sch  Eng/Lit 1
13 Kimangaru Sec School  Phy/Maths 1
14 Gatondo Sec Sch  Bst/Geo 1
TOTAL  14

 

MBEERE NORTH SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kyenire Sec Sch  Bio/Agric 
2 ACK Gitii Sec Sch  Bio/Agric 
3 Karangare Sec Sch  Chem/Bio 
4 ACK Kamutu Sec  Geo/Bst 
5 Arch Angels Kanyueri Sec  Math/Chem 
6 Ngoce Sec Sch  Hist/Geo 
7 Kiathambu Sec  Kisw/Hist 
8 Ciangera Sec  Kisw/CRE 
9 ACK Kamigua sec  Geo/Bst  1
10 DEB Kabachi Sec  Kisw/Cre 1
11 St John Kirie Sec Sch  Maths/Phy 1
12 Kanyuambora Sec Sch  Bio/Agric 1

 

27

13 Kogari Sec  Chem/Bio  1
14 Kune Mixed  Agric/Bio  1
15 S.A Michegethiu Sec  Maths/Phy  1
16 Kiambere Complex Sec  Agric/Bio  1
17 Itiira Sec  Bio/Agric  1
TOTAL  17

 

MBEERE SOUTH SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Nyangwa Boys  Bio/Agric  1
2 Igumori Sec.  Hist/Cre  1
3 Kiambere Mixed Sec.  Hist/CRE  1
4 Gategi Girls Sec  Eng/Lit  1
5 Mariari Girls Sec.  Bio/Chem  1
6 St. Lukes Kirima Sec.  Agric/Bio  1
7 AIC Ndune Sec.  Kisw/Hist  1
8 St. Pauls Karura Sec  Eng/Lit  1
9 Wango Aic Sec.  Maths/Phy  1
10 Karaba Boys Sec  Hist/CRE  1
11 Nthingini Sec.  Bst/Geo  1
12 S. A. Gategi Day Sec.  Kisw/Hist  1
13 St. Marys Ntharawe Sec  Bst/Hist  1
14 Stephen Kisilu Sec. Sch  Kisw/Hist  1
15 Kiamuringa Sec.  Maths/Chem  1
16 Kikumini Mixed Sec  Kisw/Geo  1
17 Makima Mixed Sec.  Eng/Hist  1
18 Munyori Mixed Sec  Agric/Bio  1
19 Mutuobare Sec Sch  Bio/Agric  1
20 Ngiori Intrgrated  Maths/Phy  1
21 St. Andrew Sec. Mutus  Kisw/Hist  1
22 St. Augustine Mariari  Hist/CRE  1
TOTAL  22

 

ISIOLO SUBCOUNTY 

GARBATULA SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Biliqi Nur Sec  Eng/Lit  1
2 Gafarsa Sec  Maths/Chem  1
TOTAL  2
ISIOLO SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Ngaremara Sec  Hist/Kisw  1
2 Elsa Sec  Eng/Lit  1
3 Mck Kisima Sec  Kisw/Hist  1
TOTAL  3

 

28

MERTI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Biliqo Sec  Maths/Chem 
2 Korbesa Mixed Sec  IRE/…  1
TOTAL 2

 

KITUI COUNTY 

IKUTHA SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Ikutha Girls  Geo/CRE 
2 Kasaala Sec  Kisw/CRE 
3 William Dunne Muthue Sec  Kisw/Geo 
4 Simisi Sec  Maths/Bst 
5 Ilengi Sec  Maths/Bst 
6 Kilawa Sec  Kisw/Hist 
7 Nzaini Sec  Eng/Lit 
8 Vutu Sec  Kisw/Hist 
9 Ngwate Mixed Sec  Geo/CRE  1
10 Cbm Timboni  Bst/Maths 1
11 Abc Kimweli  Geo/CRE 1
12 Mwangala Sec  Bio/Agric 1
13 Kamutei Mixed  Bst/Geo 1
14 Kanziko Sec  Maths/Bst 1
15 James Ndonyi Memorial sec  Bio/Chem 1
16 Mwaathe Sec  Kisw/Hist 1
17 Ikutha Boys  Phy/Maths 1
18 Kituti Sec  Maths/Bio 1
TOTAL  18
KATULANI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Mulango Girls  Maths/Bst 
2 Itoleka Girls  Geo/Maths 
3 Maliku Girls  Kisw/Geo 
4 Yumbisye Sec  Eng/Lit 
5 Kyeni Girls-Kathungu  Chem/Bio 
6 Kathungi Sec  Bio/Agric 
7 Mavindini Sec  Eng/Lit 
8 Kwa Mukasa Sec  Chem/Bio 
9 Kyambiti Sec  Eng/Lit  1
10 Kavisuni Sec  Kisw/CRE 1
11 Wii Sec  Maths/Phy 1
TOTAL  11
KISASI SUBCOUNTY

 

29

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Katwala Mixed  Maths/Phy 
2 Kisasi Mixed  Maths/Phy 
3 Mbitini Girls  Maths/Chem 
4 Kisasi Boys  Kisw/CRE 
5 Ung’Aatu Mixed  Phy/Maths 
6 Ngiluni Ec  Kisw/CRE 
7 Mosa Sec  Kisw/Hist 
8 Kitungati Sec  Maths/Phy 
9 Maangani Sec  Bio/Chem  1
10 Hon. Charles Nyamai-Kasevi  Maths/Chem 1
11 Kivuuni Mixed  Agric/Bio 1
12 Kilinyaa Sec  Maths/Phy 1
13 Kimuuni Mixed  Chem/Agric 1
TOTAL  13

 

KITUI CENTRAL SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
St. Angelas Girls  Comp/… 
2 St. Charles Lwanga Sec  Eng/Lit 
3 St. Thomas Aquinas Kalawa  Eng/Lit 
4 Kamandio Mixed  Eng/Lit 
5 Aic Kamandio Girls  Maths/Chem 
6 Mutukya Sec  Bst/Maths 
7 Kiviu Sec  Maths/Chem 
8 St. Ursula Girls  Maths/Phy 
9 Ivaini Sec  CRE/Kisw  1
10 Ngiini Mixed  Kisw/Hist 1
11 Malili Mixed  Maths/Chem 1
12 Kitui Sch  Bst/Geo 1
13 St. Stephen Kaveta  Phy/Chem 1
14 Kwa Ukungu Sec  Geo/CRE 1
15 AIC Miambani Sec  Eng/Lit 1
16 St. Pauls Mutula Sec  Agric/Bio 1
TOTAL  16

 

KITUI WEST SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kasue Sec  Comp/… 
2 Kyondoni Girls  Agric/Bio 
3 Muthale Girls  Maths/Phy 
4 Ilako Mututa Sec  Maths/Phy 
5 Muthale Mixed  Maths/Phy 
6 Mutonguni Sec  Maths/Phy 
7 Katheka Boys  Kisw/CRE 
8 St. Peters Ngengekani Sec  Maths/Bst  1

 

30

9 Musengo Sec  Bio/Chem  1
10 Kivani Mixed  Maths/Phy  1
11 Mutini Sec  Kisw/CRE  1
12 Kangii Sec  Eng/Lit  1
13 Yalatani Sec  Bst/Geo  1
14 Kwa Mwambi Mixed  Maths/Bst  1
15 Emivia Mixed  Hist/CRE  1
16 Kyondoni Mixed  Agric/Bio  1
TOTAL  16
KYUSO SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kyuso Boys  Bio/Chem  1
2 Kalwa Mixed  Maths/Phy  1
3 Ngomeni Sec  Kisw/Geo  1
4 Kamuwongo Sec  Chem/Bio  1
5 Ndatani Girls  Kisw/Hist  1
6 Ikime Sec  Geo/Hist  1
7 Tulanduli Sec  Bst/Maths  1
8 Gai Mixed  Bio/Agric  1
9 Kalonzo Sec  Agric/Bio  1
10 Mitamisyi Sec  Bio/Chem  1
TOTAL  10
LOWER YATTA SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Lower Yatta Girls  Maths/Chem  1
2 Kanyangi Girls  Maths/Chem  1
3 Nyanyaa Mixed  Maths/Phy  1
4 St. Bridgit Syomunyu Girls  Kisw/CRE  1
5 St. Augustine Kanyangi Sec  CRE/Hist  1
6 St. Lukes Yatta Boys  Eng/Lit  1
7 Hon. Charles Nyamai-Muvitha Sec  Bio/Chem  1
8 ACK St. James Matulani Sec  Hist/Kisw  1
9 Kawongo Sec  Maths/Chem  1
10 Kavumbuni Sec  Geo/Bst  1
11 St Paul Kwa Vonza Sec  Comp/…  1
12 Mamole Sec  Maths/Bst  1
13 Mandongoi Sec  Maths/Phy  1
14 Mwakini Sec  Maths/Phy  1
15 Iiani Sec  Bio/Agric  1
TOTAL  15
MATINYANI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kyeni Mixed  Eng/Lit  1

 

31

2 St. Johns Kwa Mulungu Sec  Kisw/CRE 1
3 Mutulu Sec  Bst/Geo 1
4 Kyaani Girls  Kisw/Hist 1
5 Kauma Boys  Kisw/CRE 1
6 Kalimani Sec  Geo/Hist 1
7 St. Michael -Kavumbu Sec  Maths/Phy 1
8 St. Patrick’S Kalindilo Sec  Bio/Agric 1
9 Kithumula Sec  Maths/Phy 1
10 Matinyani Mixed  Maths/Phy 1
TOTAL  10
MIGWANI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Migwani Boys  Bio/Chem 
2 St. Patrick’S Nzawa Sec  Maths/Bio 
3 Itoloni Girls  Bio/Agric 
4 Aic Kyome Girls Sec  Eng/Lit 
5 Musuani Sec  Kisw/Hist 
6 AIC Nzeluni Girls  Bst/Geo 
7 Ngongoni Sec  Bst/Geo 
8 Nzauni Sec  Eng/Lit 
9 Nzuli Mixed  Chem/Bio  1
10 Kyamboo Sec  Agric/Bio 1
11 Kyome Boys  Hist/CRE 1
12 Katoteni Sec  Bst/Geo 1
13 Nzeluni Boys  Bio/Agric 1
14 Kilungu Sec  Maths/Phy 1
15 Nzatani Sec  Maths/Phy 1
16 Kitumbi Mixed  Chem/Bio 1
17 Katuyu Sec  Geo/CRE 1
18 Abc Ilalambyu Sec  Maths/Phy 1
19 Nguutani Sec  Eng/Lit 1
20 Nguuni Hill Sec  Bst/Maths 1
21 Winzyeei Sec  Bio/Agric 1
22 Kasanga DEB  Bio/Agric 1
TOTAL  22
MUMONI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Gankanga Sec  Bst/Geo 
2 P. B. Nthangani Sec  Maths/Bst 
3 Nguuku Sec  Kisw/Hist 
4 Kaliwa Sec  Eng/Lit 
5 Tharaka Girls  Eng/Lit 
6 Tyaa Kamuthale Sec  Maths/Phy 
7 Kamayagi Sec  Bst/Geo  1

 

32

8 Kaundu Day  Eng/Lit 1
9 Kalatine Girls  Maths/Phy 1
10 Ngaani Mixed  Bst/Geo 1
11 Kathiiani Sec  Phy/Chem 1
TOTAL  11
MUTITO SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
AIC Sombe Girls  Eng/Lit 
2 Zombe Day/Boarding  Kisw/CRE 
3 Mwitika Mixed  CRE/Bst 
4 Kikuu Mixed  Maths/Phy 
5 Ithangathi Girls  Bio/Agric 
6 PCEA Ngungi Sec  Maths/Chem 
7 Makongo Sec  Maths/Phy 
8 Malalani Sec  Bio/Agric 
9 St. Ignatius Sec  CRE/Hist  1
10 Kavaani Sec  CRE/Hist 1
11 Kyamatu Sec  Maths/Phy 1
12 Hon. Muluvi Girls  Maths/Bst 1
13 Kawea Sec  Bst/Geo 1
14 Muthungue Sec  Bio/Agric 1
15 Endau Sec  Eng/Lit 1
TOTAL  15
MUTOMO SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kyaango Sec  Agric/Bio 
2 Kyatune Boys  Bio/Chem 
3 Mutomo Girls  Eng/Lit 
4 St. Loise Mathima  Maths/Phy 
5 St. Mary’S Kyatune  Agric/Bio 
6 St. Annes Ikanga Girls  Bio/Chem 
7 Ikanga Boys  Kisw/Hist 
8 St. Patricks sec  Geo/Hist 
9 Syunguni Sec  Bst/Geo  1
10 St. Mulumba Nduluni Sec  CRE/Hist 1
11 Kibwea Sec  Geo/Bst 1
12 Kaliani Sec  Kisw/CRE 1
13 Mwalimu Mutua Maiyuku Sec  Geo/Hist 1
14 Makele Sec  Eng/Lit 1
15 St. Josephs Kiimani Sec  Geo/Kisw 1
16 Nzoani Sec  Eng/Lit 1
17 Muamba Sec  Hist/CRE 1
18 Kaluasi Sec  Kisw/Hist 1
19 Voo Sec  Kisw/CRE 1

 

33

TOTAL  19
MWINGI CENTRAL SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kiio Sec  Maths/Bio  1
2 Precious Blood-Tyaa Sec  Maths/Chem  1
3 Mbondoni Sec  CRE/Kisw  1
4 Itendeu Sec  Hist/CRE  1
5 Thitha Sec  Eng/Lit  1
6 Yambyu Girls  Chem/Phy  1
7 Kanzui Sec  Maths/Phy  1
8 Syungii Mixed  Eng/Lit  1
9 Karunga Sec  Maths/Phy  1
10 Kiomo Sec  Kisw/CRE  1
11 Kaviu Sec  Bst/Geo  1
12 Kyanika Sec  Bst/Geo  1
13 Makutano Sec  Maths/Phy  1
14 Malioni Sec  Maths/Phy  1
15 Itong’Olani Sec  Hist/Bst  1
16 Kaunguni Mixed  Bst/Geo  1
17 Kyethani Sec  Eng/Lit  1
18 Kakongo Sec  Bio/Agric  1
19 Kyulungwa Sec  Bst/Geo  1
20 Mukuthu Sec  Eng/Lit  1
21 Mumbuni Sec  Kisw/Hist  1
TOTAL  21
MWINGI EAST SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Nuu Boys  Maths/Phy, Bio/Chem  2
2 Masavi Girls  Kisw/Hist  1
3 Nguni Sec  Bst/Geo  1
4 Mwambiu Mixed  Maths/Phy  1
5 St. Teresa’S Ukasi Girls  Hist/CRE  1
6 Mulinde Sec  Maths/Chem  1
7 Wingemi sec  Bio/Agric  1
8 Muthuka Sec  CRE/Hist  1
9 AIC Mwasuma Sec  Maths/Bst  1
10 Lundi Sec  Maths/Chem  1
11 Kavisu Sec  Bio/Agric  1
12 Mathyakani Sec  Phy/Maths  1
13 St. Michael Ngungi Sec  Agric/Bio  1
14 AIC Kyamwenze Girls  Maths/Phy  1
15 Mutyangome Sec  Bio/Agric  1
16 Ngiluni Mbuvu Sec  Bst/Maths  1
17 Kalanga Sec  Maths/Chem  1

 

34

TOTAL  18
NZAMBANI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kaluva Sec  CRE/Hist 
2 Chuluni Girls Sec  Kisw/Geo 
3 St. Peters Nzambani Boys  Eng/Lit 
4 AIC Kamale Sec  Maths/Phy 
5 Katumbu Mixed  Maths/Phy 
6 Kavia Mixed  Agric/Bio 
7 ABC Kanzauw’u Sec  Bst/Maths 
8 Kivutini Sec  Bio/Agric 
9 Kanguu Sec  Maths/Geo  1
10 AIC Utwiini Sec  Maths/Bst 1
11 Major Muluvi-Kangweni Sec  Bst/Geo 1
TOTAL  11
TSEIKURU SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Masyungwa Sec  Bio/Agric 
2 Usueni Girls  Bst/Geo 
3 Tseikuru Sec  Chem/Phy 
4 Musavani Sec  Bio/Agric 
5 Kaningo Sec  CRE/Hist  1
TOTAL 5

 

MACHAKOS COUNTY 

ATHI RIVER SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Empakasi Sec  Eng/Lit 
2 Muthwani Sec  Maths/Bst 
3 Lukenya Girls  Geo/Bst 
4 Ng’Alalya Sec  Hist/CRE 
5 Ndovoini Sec  Eng/Lit 
6 St. Augustine Mlolongo Sec  Bst/Geo  1
TOTAL 6
KANGUNDO SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
St. Francis Misyani Sec  Maths/Phy 
2 ABC Kathithyamaa Sec  Hist/Kisw 
3 Kangundo High Sch  Eng/Lit 
4 Kavilinguni Sec  Eng/Lit 
5 DEB Kangundo Sec  Maths/Phy 
6 Kamanzi Abc Sec  Maths/Bio 
7 St. Martins Kitwii Sec  Maths/Chem  1

 

35

8 Kathaana Sec  Kisw/Hist 1
9 Kawauni Sec Sch  Maths/Chem 1
10 Matungulu Boys  Comp/… 1
11 Aic Kikambuani Sec  Geo/Bst 1
12 St. Marys Mukunike Sec  Eng/Lit 1
13 Mulingana Sec Sch  Kisw/Hist 1
14 Kyevaluki Sec  Maths/Phy 1
15 Mukuyuni S.A Sec  Chem/Bio 1
16 AIC Manyatta Boys Sec  Comp/… 1
TOTAL  16
KATHIANI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kathiani Boys High Sch  Kisw/Hist 
2 Kathiani Girls High Sch  Kisw/CRE 
3 General Mulinge High Sch  Chem/Bio 
4 Ngiini Sec  Eng/Lit 
5 Kaani Lions Sec  Eng/Lit 
6 St. Martin Kithunguini Sec  CRE/Kisw 
7 Kalikya Mixed Sec Sch  Eng/Lit 
8 Mbee Sec  CRE/Hist 
9 Kaewa Sec  Bio/Agric  1
10 Kinyau Sec  Eng/Lit 1
11 Ngoleni Sec Sch  Maths/Chem 1
12 Miumbuni Sec  Geo/Bst 1
13 Kiseve Sec Sch  Maths/Bio 1
14 St. Vincent Imilini Sec Sch  Geo/Kisw 1
15 Mbuuni Sec Sch  Bio/Agric 1
16 Kitie High Sch  Maths/Chem 1
17 Rev Kitonyi Memorial Sch  Eng/Lit 1
18 Mitaboni Abc Girls High Sch  Eng/Lit 1
19 Kaliluni Girls  Eng/Lit 1
20 Kathuni Sec  Chem/Bio 1
21 Lumbwa Sec  Kisw/CRE 1
22 St. Francis Of Asis Kikombi  Bst/Geo 1
23 Thinu High  Eng/Lit 1
24 Mitaboni Boys High Sch  Geo/Kisw 1
25 Ikoleni Sec  Bio/Agric 1
TOTAL  25
MACHAKOS SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Machakos Girls  Phy/Maths 
2 Kyanguli Sec.  Hist/CRE 
3 Kyambuko Sec  Eng/Lit 
4 Mua Hills Girls  Eng/Lit  1

 

36

5 Kitonyini High  Bio/Agric 1
6 Kyandili Sec  Chem/Maths 1
7 Kasinga Sec  Hist/Kisw 1
8 Muindi Mbingu Sec  CRE/Hist 1
9 Mbuani Sec  Hist/CRE 1
10 Muvuti Boys  Maths/Chem 1
11 Kamuthanga Sec  Chem/Maths 1
12 Kyanda Sec  Phy/Chem 1
13 Ngomeni Sec  Phy/Maths 1
14 AIC Ngelani Mixed  Eng/Lit 1
15 Kalama Sec  Hist/Kisw 1
16 Konza ABC Sec  Maths/Bio 1
17 Kyangala Girls  Maths/Chem 1
18 Kiatuni Sec  Maths/Phy 1
19 Katoloni Sec  Maths/Chem 1
20 Machakos Baptist  Maths/Bst 1
21 Katheka-Kai Sec  Kisw/CRE 1
22 Kwanthanze Sec  Maths/Phy 1
23 Miwongoni Sec  Eng/Lit 1
24 Kitulu Sec  Eng/Lit 1
25 Katelembo C.O E. Sec  Maths/Phy 1
26 Ngelani High  Hist/CRE 1
27 AIC Nyayo Girls  Kisw/Hist 1
28 Kivandini Sec  Maths/Phy 1
29 Mutuyu Mixed  Eng/Lit 1
30 Mbukuni Sec  Bio/Agric 1
31 Kimutwa Sec  Bio/Agric 1
32 Kiuu Sec  Chem/Bio 1
33 Mangauni Sec  Comp/… 1
34 Masaani Girls  Kisw/CRE 1
35 Miwani Sec  Agric/Bio 1
36 Nzaini Sec  Chem/Phy 1
37 Makakoi Sec  Chem/Bio 1
38 Machakos Sch  Bio/Agric 1
39 Mikuini Sec  Bst/Maths 1
40 Mumbuni High  Hist/CRE 1
41 AIC Mbembani Sec  Kisw/Hist 1
42 Kyaani Sec  Phy/Maths 1
TOTAL  42
MASINGA SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Masinga Girls  Chem/Maths 
2 Mathauta Sec  Phy/Chem 
3 St. Michael  Agric/Bio 
4 Kitangani Sec  Geo/Hist  1

 

37

5 Isyukoni Sec  Eng/Lit 1
6 Masinga Boys Sec  Eng/Lit 1
7 Kwawanzilu Sec  Agric/Bio 1
8 Kaewa Sec  Kisw/Geo 1
9 Milaani Sec  Agric/Bio 1
10 Nzukini Sec  Maths/Chem 1
11 Iiani Kivaa  Bio/Geo 1
12 Murifarm  Eng/Lit 1
13 Kaseve Sec  Hist/Bst 1
14 Kathukini Sec  Hist/CRE 1
15 Ekalakala Sec  Kisw/Hist 1
16 Mananja Sec  Eng/Lit 1
17 Wamboo Sec  Kisw/Hist 1
18 Masaku Sec  Agric/Bio 1
19 Thatha Sec  Bio/Chem 1
20 Iuuma Sec  Chem/Bio 1
21 Musumaa Sec  Agric/Bio 1
22 Kathui Sec  Phy/Chem 1
23 Mutwamwaki Sec  Maths/Phy 1
24 Kyeeteni Sec  Kisw/CRE 1
25 Kasuvilo Sec  Bst/Geo 1
26 Muthembwa Sec  Agric/Bio 1
TOTAL  26
MATUNGULU SUBC
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Sengani Girls  Maths/Phy 
2 Kyeleni Sec  Eng/Lit 
3 Matungulu Girls  Maths/Chem 
4 Katwanyaa Sec  Kisw/Geo 
5 Kinyui Boys  Bst/Maths 
6 Kinyui Girls  Agric/Bio 
7 Matheini Sa Sec  Maths/Phy 
8 Katulye Sec  Bst/Geo 
9 St.Martin Kithuiani  Geo/CRE  1
10 St. Benedict Kimanza  Kisw/Geo 1
11 Katine Sa Sec  Hist/CRE 1
12 Kwatombe Sec  Eng/Lit 1
13 Mbuni Sec  Hist/Bst 1
14 Abc Kambusu Sec  Eng/Lit 1
15 Fr Heeran Sec  Hsc/.. 1
16 Matuu Wendano Sec  Agric/Bio 1
17 Kyamulendu Sec  Kisw/Hist 1
18 Syanthi Sec  Eng/Lit 1
19 ACK Mukengesya Sec  Chem/Bio 1
TOTAL  19

 

38

MWALA SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Mwala Girls Sec Sch  Maths/Bst 
2 St.Michael Kabaa High School  Kisw/CRE 
3 Etikoni Sec Sch  Geo/Bst 
4 St.Augustine Mumbuni  Kisw/CRE 
5 Lema Girls Sec Sch  Eng/Lit 
6 Kibauni Sec Sch  Kisw/CRE 
7 Mbaikini High School  Eng/Lit 
8 Kyethivo Girls  Kisw/Geo 
9 Kikelenzu Sec Sch  Comp/…  1
10 AICKunikila Sec Sch  Kisw/CRE 1
11 St.Francis Kilala Sec Sch  Phy/Chem 1
12 Mwala School  Maths/Bst 1
13 St.Stephen Musaalani Sec Sch  Geo/Kisw 1
14 Kamwala Sec Sch  Chem/Bio 1
15 Mulu Sec Sch  Kisw/Geo 1
16 Vyula Girls Sec Sch  Kisw/CRE 1
17 Kiundwani Sec Sch  Kisw/CRE 1
18 Katheka Sec Sch  Hist/CRE 1
19 AICKwamutula Sec Sch  Bio/Chem 1
20 Masii Boys High School  Maths/Chem 1
21 Muthetheni Girls Sec Sch  Maths/Bio 1
22 Makutano Sec Sch  Chem/Phy 1
23 Mango Sec Sch  Eng/Lit 1
24 St. Peters Kwandoo Sec Sch  Phy/Chem 1
25 Ikalaasa Sec Sch  Bst/Maths 1
26 Masii Girls Sec Sch  Maths/Phy 1
27 Mbaani Sec Sch  Kisw/CRE 1
28 Miseleni Sec Sch  Maths/Phy 1
29 Kilembwa Sec Sch  Eng/Lit 1
30 St.Marys School Kithangaini  Bst/Geo 1
31 Muusini S.A.Sec Sch  Comp/… 1
32 Bishop Ndingi High School  Hsc/.. 1
33 Kiuukuni Sec Sch  Eng/Lit 1
34 Kyanganga S.A Sec Sch  Geo/Bst 1
35 St.Pius Sec School Kaitha  Eng/Lit 1
36 Kyamatula Sec Sch  Kisw/Hist 1
37 Muthetheni Mixed Sec  Hist/CRE 1
38 St.Marks Kundu Sec Sch  Bio/Agric 1
39 Ngumbau Sec Sch  Geo/Bst 1
40 Ngamba Sec Sch  Maths/Bst 1
41 St.Anthony Makiliva Sec Sch  Bio/Agric 1
42 Kabaa Mixed Sec Sch  Maths/Chem 1
43 Embui Sec Sch  Kisw/CRE 1

 

39

44 Mukuyuni Sec Sch  Kisw/Geo 1
45 AIC Kiuanzukini Sec Sch  Bio/Agric 1
46 Ukalani S.A Sec  Bio/Chem 1
47 Maweli Sec Sch  Chem/Phy 1
TOTAL  47
YATTA SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Ndalani Sec  Eng/Lit 
2 Kaluluini Sec  Comp/… 
3 Dr Charles Mulli  Bio/Chem 
4 Ngumbulu Sec  Agric/Bio 
5 Syokisinga Sec  Kisw/Hist 
6 Kinaka Sec  Kisw/CRE 
7 Kambi Ya Ndeke  Eng/Lit 
8 Bishop P. Mutua  Phy/Chem 
9 Tingang’a Sec  Geo/Bst  1
10 Mukalala Sec  Bst/Hist 1
11 St Mary’s Yatta Sec  Geo/Bst 1
12 Mamba Sec  Kisw/CRE 1
13 Kithimani Hgm Sec  Comp/… 1
14 Kwakoko Sec  Kisw/Geo 1
15 Goodhope Kilaatu Sec  Bio/Chem 1
16 Mavoloni Sec  Maths/Chem 1
17 Matuu Hgm Sec  Maths/Chem 1
18 Kithendu Sec  Maths/Chem 1
19 Maiuni Sec  Phy/Maths 1
20 Kionyweni Sec  Geo/Hist 1
21 RGC Muusini sec  Agric/Bio 1
22 Kivandini Sec  Eng/Lit 1
23 Mathingau Sec  Bio/Agric 1
24 Malatani Sec  Eng/CRE 1
25 Kithito Sec  Kisw/CRE 1
26 Magweti Sec  Bio/Chem 1
27 Kaloleni Sec  Bio/Agric 1
28 Kitheuni Sec  Agric/Bio 1
29 Mwambathaana Sec  Maths/Phy 1
30 St Charles Uvouni Sec  Chem/Bio 1
31 Kikuyuni Sec  Agric/Bio 1
32 Abc Makivenzi Sec  Geo/CRE 1
TOTAL  32

 

MAKUENI COUNTY 

KATHOZWENI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
A.I.C Mavindini Girls  Geo/CRE  1

 

40

2 Kiuuku Mixed Sec  Bio/Chem 1
3 Kitise Sec  Hist/CRE 1
4 St Augustine Itumbule Sec  Bio/Chem 1
5 Mbuvo Sec  CRE/Hist 1
6 Ikaasu Sec  Hist/Kisw 1
7 Kathonzweni Girls  Bio/Chem 1
8 St Jude Girls Sec  Agric/Bio 1
9 St Martins Boys Kathonzweni  Agric/Bio 1
10 Yinthungu Sec  CRE/Bst 1
11 Kyunyu Sec  Agric/Bio 1
12 Kanzokeani Sec  Chem/Bio 1
13 Kavingoni Sec  CRE/Geo 1
14 AIC Mavindini Boys  Comp/… 1
15 St Bakhita Girls Kiangini  Comp/… 1
16 Kathamboni Sec  Geo/CRE 1
17 ACK St Josephs Maaueli Sec  Eng/Lit 1
18 St Peters Clavers Kithuki  Chem/Bio 1
19 St Francis Manzani  Kisw/CRE 1
20 Kyase Sec  Maths/Phy 1
21 Yekanga Sec  CRE/Geo 1
22 Katithi Sec  Eng/Lit 1
23 Iiani Sec  Agric/Bio 1
24 Kanthiitu Sec  Maths/Chem 1
TOTAL  24
KIBWEZI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kisayani Sec  Kisw/Geo 
2 Mikuyuni sec  Eng/Lit 
3 Kivuthini Sec  Chem/Bio 
4 Kalulini Sec  Maths/Phy 
5 Masongalaeni Sec  Hist/CRE 
6 Kiteng’ei Sec  Bio/Agric 
7 Kyaani Sec  Bio/Chem 
8 Misuuni Sec  Eng/Lit 
9 Ithumula Sec  Hist/Cre  1
10 Kithyululu sec  Hist/Geo 1
11 Kiuani Sec  Bst/Hist 1
12 Makutano Sec Sch  Maths/Geo 1
13 Prof. Kaloki Muthungue sec  Chem/Bio 1
14 St. Marys Girl’s Kinyambu  Eng/Lit 1
15 Sumbi Sec  Phy/Chem 1
16 Utithi sec  CRE/Hist 1
17 Yumbuni Sec  Maths/Bio 1
18 Kathyaka Sec  CRE/Hist 1
19 Maikuu sec  Geo/Bst 1

 

41

20 Muthingiini High  Eng/Lit 1
21 Ngwata Sec  Geo/Bst 1
22 Nthongoni Sec  Maths/Phy 1
23 Ulilinzi Sec  Maths/Chem 1
24 Darajani Sec  Agric/Bio 1
25 Joanna Chase Sec  Chem/Bio 1
26 Matulani sec  Eng/Lit 1
27 Molemuni Girls  Eng/Lit 1
28 Kiaoni Sec  Kisw/Hist 1
29 Kiundwani Girls  Maths/Phy 1
30 Kyusyani Sec  Bio/Agric 1
31 Muthingiini Girls  Maths/Phy 1
32 Canaan Sec  Kisw/CRE 1
33 Iiani Sec  Eng/Lit 1
34 Ititi Sec  Agric/Bio 1
35 Kalulu Sec  Chem/Bio 1
36 Kalungu Sec  Hist/Geo 1
37 Kasue Girls’  Kisw/CRE 1
38 Kathekani Sec  Agric/Bio 1
39 Kithasyu sec  Geo/Hist 1
40 Kyanginywa Sec  Kisw/Hist 1
41 Mavindini Sec  Maths/Bst 1
42 Mbeetwani Sec  Eng/Lit 1
43 Ndauni Sec Sch  Bst/Maths 1
44 Silanga Sec  Maths/Phy 1
45 St. Josephs Girls  Chem/Bio 1
46 St. Lucy Kalimani Sec  Geo/Hist 1
47 St. Martins Kyumani Sec  Maths/Phy 1
48 Usalama Sec  Geo/Maths 1
TOTAL  48

 

KILUNGU SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kisyulya Mixed Sec Sch  Bio/Chem 
2 Kilungu Sec Sch.  Agric/Bio 
3 AIC Nunguni Sec Sch  Bio/Agric 
4 Musalala Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric 
5 Precious Blood Sec.School Kilungu  Phy/Chem 
6 A.I.C. Mwaani-Ilima Sec Sch  Phy/Maths 
7 Ndolo Sec School  Agric/Bio 
8 St. Lucia Kauti Girls Sch.  Comp/… 
9 Inyokoni Sec Sch  Agric/Bio  1
10 Ikalyoni Sec Sch  Hist/CRE 1
11 Thomeandu Sec Sch  Kisw/Hist 1
12 A.C.K. St. Johns Kisekini Sec. Sch  Bst/Maths 1
13 Kyakatoni Sec Sch  Chem/Bio 1

 

42

14 Kithangathini Sec Sch  Geo/Kisw 1
TOTAL  14
MAKINDU SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Mukameni Sec.  Eng/Lit 
2 St. Annes Sec.  Maths/Chem 
3 Nguumo Boys Sec.  Bio/Agric 
4 Nguumo Girls Sec.  Bio/Agric 
5 Ikungu Sec.  Phy/Chem 
6 Shine Star Kai Sec.  Eng/Lit 
7 Moi Girls Sec-Kibwezi  Chem/Maths 
8 Mitendeu Sec.  Eng/Lit 
9 Kangii Sec.  Eng/Lit  1
10 Salama Sec.  Eng/Lit 1
11 Moi Girls -Makindu Sec.  Hist/CRE 1
12 Masalani Sec.  Eng/Lit 1
13 Kisingo Sec.  Chem/Phy 1
TOTAL  13
MAKUENI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Makueni Girls  Comp/… 
2 Mwaani Girls  Comp/… 
3 Kambi Mawe Boys  Kisw/CRE 
4 Aic Mutulani Sec  Maths/Chem 
5 Kitonyoni Sec  Eng/Lit 
6 Iuani Sec  CRE/Hist 
7 Mutulani Sec  Maths/Phy 
8 Kaumoni Boys  Maths/Bst 
9 Aic Muthyoi Sec  Kisw/Hist  1
10 Munyuni Sec  Geo/Bst 1
11 Ngosini Sec  Eng/Lit 1
12 AIC Kinyuani Sec  Chem/Geo 1
13 Nziu Sec  Bio/Chem 1
14 AIC Iuani Sec  Bio/Agric 1
15 Muiu Sec  Kisw/CRE 1
16 St. Peters Kyau Sec  Maths/Phy 1
17 St. Lawrence Nziu Girls  Kisw/Geo 1
18 St. Pauls Kyamuthei Sec  Bio/Chem 1
19 Kitandi Sec  Bst/Geo 1
TOTAL  19
MBOONI EAST SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kiteta Girls  Bst/Geo  1

 

43

2 Kitondo Boys Sch  Maths/Phy 1
3 Kyangondu Sec  Hist/CRE 1
4 Kisau Girls  Maths/Chem 1
5 Nduluku Boys  Bio/Agric 1
6 Lungu Sec Sch  Kisw/Hist 1
7 Ndauni Sec Sch  Geo/CRE 1
8 Muluti Sec Sch  Phy/Maths 1
9 Muthwani Sec Sch  Bst/CRE 1
10 Kalawa Boys Sec  Geo/CRE 1
11 Mbimbini Sec Sch  Hist/CRE 1
12 Ititu Girls Sch Sch  Chem/Bio 1
13 Kyome Sec Sch  Maths/Bst 1
14 Utuneni Sec Sch  Phy/Chem 1
15 Kikuswi Sec Sch  Geo/Hist 1
16 Yangua Sec Sch  Bio/Agric 1
17 Kalawa Girls Sec  Hist/CRE 1
18 Ngungi Sec Sch  Hist/Bst 1
19 Kathulumbi Sec  Geo/Bst 1
20 Chemchemi Sec Sch  Chem/Phy 1
21 Tawa Mixed Sec Sch  Chem/Maths 1
TOTAL  21
MBOONI WEST SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kikima Sec  Eng/Lit 
2 Mbooni Boys  Hist/CRE 
3 Mbooni Girls  Hsc/… 
4 Tututha Sec  Maths/Geo 
5 Kitundu Sec  Phy/Chem 
6 Mulooni Sec  Kisw/CRE 
7 Kyuu Sec  Agric/Bio 
8 Ngai Sec  Agric/Bio 
9 Kitoo Sec  Hist/Geo  1
10 Nzeveni Sec  Eng/Lit 1
11 Itetani Boys Sec.  Hist/CRE 1
12 Kyanguma Sec  Maths/Chem 1
13 Imale Sch  Bio/Chem 1
14 Utangwa Girls Sec  Eng/Lit 1
15 Kikiini Sec  Geo/Agric 1
16 Snr Chief Munguti  Maths/Bio 1
17 Utumoni Sec  Eng/Lit 1
18 Kithungo Sec  Eng/Lit 1
19 Mumani Sec  CRE/Hist 1
20 Utangwa Mixed Sec  Eng/Lit 1
21 Mavindu Sec  Eng/Lit 1
22 Malaa Sec  Agric/Bio 1

 

44

23 Kyemithenge Sec  Math/Bst 1
24 Kiatineni Sec  Bio/Chem 1
25 AIC Mbooni Girls  Bst/Geo 1
26 ACK St. Stephen’S Kathemboni Sec  Bio/Agric 1
27 ACK St Joseph Kyondote Sec  Agric/Bio 1
TOTAL  27
MUKAA SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kasikeu Sec Sch  Agric/Bio 
2 Mukaa Boys Sec Sch  Maths/Geo 
3 Kiongwani Sec Sch  Kisw/CRE 
4 Nduluni Sec School  Bio/Agric 
5 Mukaa Girls High  Comp/… 
6 Salvation Army Maiani Sec. Sch  Phy/Maths 
7 Kiongwani Girls Sec Sch  Bio/Chem 
8 ACK St Stephen S Kima Sec  Eng/Lit 
9 Kitonguni Sec Sch  Phy/Chem  1
10 Mulumini Sec Sch  Geo/CRE 1
11 Kiima Kiu Sec Sch  Phy/Chem 1
12 Kwakiketi Sec Sch  Phy/Maths 1
13 Maiani Sec Sch  Bio/Chem 1
14 Mbiini Sec Sch  Eng/Lit 1
15 A.I.C Matiani Girls Sec  Maths/Phy 1
16 Kasikeu Girls Sch  Chem/Bio 1
17 Uvunye Sec Sch  Eng/Lit 1
18 Enguli Sec Sch  Phy/Chem 1
19 Ulu Sec Sch  Bio/Agric 1
20 Kiu Sec Sch  Maths/Chem 1
21 Uthini Girls’ Sec Sch  Chem/Maths 1
22 Mt Carmel Girls Sec  Comp/… 1
TOTAL  22
NZAUI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Utini Girls Sec  Eng/Lit 
2 Barazani Girls  Eng/Lit 
3 Goodshephard Girls  CRE/Hist 
4 St.Theresa Muuani  Hist/CRE 
5 Masumba Sec  Geo/Bst 
6 St. Marys Ndovea  Kisw/CRE 
7 Nguu Sec  Bio/Agric 
8 Mulala Girls  Bio/Chem 
9 St.Marys Itaava  Chem/Bio  1
10 Kawala Sec  Comp/… 1
11 Mutaiti Sec  Agric/Bio 1

 

45

12 Ngoto Boys  Kisw/Hist  1
13 Kilili Sec  Hist/CRE  1
14 Mukameni Sec  CRE/Hist  1
15 Kikumini Sec  CRE/Hist  1
16 Manooni Sec  Hist/CRE  1
17 Mweini Sec  Bst/Hist  1
18 Mutanda  Agric/Bio  1
19 Matiliku Boys  Hist/CRE  1
20 Gigiri Girls  Geo/Maths  1
21 Kyemundu Sec  Maths/Bst  1
22 Maumba Sec  Chem/Phy  1
23 Mbuthani Sec  Geo/Hist  1
24 Vololo Sec  Chem/Bio  1
25 Matiku Sec  Bst/Maths  1
26 Muangeni Sec  Eng/Lit  1
27 Nduundune Sec  Eng/Lit  1
28 Tutini Sec  Bst/Geo  1
29 Matha Sec  Maths/Phy  1
30 Kithumba Sec  Bst/Geo  1
31 Matutu Sec  Kisw/Geo  1
32 Ndungoni Sec  Eng/Lit  1
33 Kwakukui Sec  Maths/Phy  1
34 Serena William -Matooni Sec  Phy/Maths  1
35 St Anthony Iiani Sec  Hist/CRE  1
TOTAL  35

 

MARSABIT COUNTY 

CHALBI SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Chalbi Boys  Chem/Maths  1
TOTAL  1

 

LAISAMIS SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Loglogo Girls Sec  Math/Phy  1
TOTAL  1
LOIYANGALANI SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kulal Girls  Bio/Agric  1
TOTAL  1
MARSABIT SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Dakabaricha Mixed Day  Phy/Maths  1
2 Moi Girls Marsabit  IRE/…  1

 

46

TOTAL  2
MOYALE SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Township Mixed Day  Phy/Maths  1
2 Butiye Mixed Day  Hist/Kisw  1
TOTAL  2
SOLOLO SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Uran Sec  Kisw/Hist  1
TOTAL  1
NORTH HORR SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Russo Mixed  Phy/Chem  1
TOTAL  1

 

MERU COUNTY 

BUURI SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Ontulili Boys  Eng/Lit  1
2 Kithithina Sec  Agric/Bio  1
3 Maritati Mixed Day Sec  Geo/Hist  1
4 Ngarendare Sec  Agric/Bio  1
5 Kangaita Mixed Day  CRE/Geo  1
6 Fgck Kisima Sec  Hist/Geo  1
7 Angaine Mixed Day Sec  Maths/Phy  1
8 Gundua Sec  Chem/Bio  1
9 Subuiga Sec  Eng/Lit  1
10 Kiirua Boys  Maths/Bst  1
11 Ngusishi Mixed Day  Bst/Geo  1
12 Ntirimiti Mixed Day  Kisw/CRE  1
13 Kibirichia Boys  Bio/Chem  1
14 Tutua Mixed  CRE/Hist  1
15 Mburugiti Sec  Hist/Kisw  1
TOTAL  15
IGEMBE SOUTH SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
M.C.K. Kithare Mixed Day Sec. Sch  Bst/Maths  1
2 Nturuba Sec Sch  Kisw/Hist  1
3 Machungulu Day Sec  Phy/Chem  1
4 Kiegoi Sec Sch  Chem/Agri  1
5 Burieruri Sec Sch  Maths/Chem  1
6 Njia Sec Sch  Eng/Lit  1

 

47

7 Auki Sec Sch  Hist/CRE 1
8 Karumaru Day Sec Sch  Chem/Bio 1
9 Kieiya Day Sec Sch  Bio/Agric 1
10 Kilalai Sec  Agric/Geo 1
11 Kirindine Sec Sch  Bio/Agric 1
12 Ntuti Sec Sch  Bio/Agric 1
13 Akirangondu Sec .  CRE/Kisw 1
14 Kangeta Sec Sch  Bst/Maths 1
15 Igembe Sec Sch  Eng/Lit 1
16 St Rita Amwamba Sec  Kisw/Hist 1
17 Kaurine Sec Sch  Maths/Phy 1
18 Luluma Sec Sch  Eng/Lit 1
19 Matirine Sec  Maths/Chem 1
20 Thitha Sec  Bio/Chem 1
21 Antubochiu Sec Sch  Hist/CRE 1
22 Kathathene Sec Sch  Kisw/CRE 1
23 Kawiru Day Sec.  Eng/Lit 1
24 Kindani Day Sec Sch  Bio/Agric 1
25 Kithetu Kirimene Day SecSch  Agric/Geo 1
26 Maua Girls Sec Sch  Maths/Chem 1
27 Nthambiro Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio 1
28 St. James Limbuku Sec  Maths/Bst 1
29 Kanjoo Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst 1
30 Matiandui Sec Sch  Kisw/Hist 1
31 Maua Mixed Day SecSch  Phy/Maths 1
32 Mboone Day Sec Sch  Kisw/CRE 1
33 Nthare Sec Sch  Eng/Lit 1
34 Riaki Sec Mixed  Bio/Chem 1
35 Thamare Mixed Day Sec Sch  Kisw/Geo 1
TOTAL  35
IGEMBE NORTH SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
St. Mary’S Ntanki Mixed Day Sec.  Chem/Maths 
2 Mwerongundu M Sec Sch  Maths/Bst 
3 Machungulu Sec Sch  Phy/Chem 
4 Mariri Sec Sch  Geo/Kisw 
5 Thimbili Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem 
6 Kathelwa Sec Sch  Maths/Chem 
7 Naathu Sec Sch  Bio/Chem 
8 Naikuriu Sec Sch  Bio/Agric 
9 Akuune Day Sec  Agric/Bio  1
10 Ntunene Girls Sec Sch  Bio/Chem 1
11 Leeta Sec  Kisw/Hist 1
12 Ambaru Mixed Sec  Kisw/Hist 1
13 Anjalu Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit 1

 

48

14 Kabukuro Sec Sch  Chem/Phy  1
15 Karama Antuamuo Day Sec Sch  Maths/Phy  1
16 Kiani Day Sec  Maths/Chem  1
17 Inono Day Mixed Sec Sch  Eng/Lit  1
18 Kawiru Sec Sch  Bio/Agric  1
19 Linjoka Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst  1
20 Miuine Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
21 Murera Sec Sch  Hist/Kisw  1
22 Ndoleli Sec Sch  Agric/Bio  1
23 Nkanda Sec Sch  Geo/Bst  1
24 Kamiruru SecSch  Maths/Bst  1
25 Lukununu Day Sec Sch  Chem/Bio  1
26 Matirine Sec Sch  Maths/Chem  1
27 Mbayo Day Sec Sch  Geo/Kisw  1
28 MCK Kamboo Sec  Maths/Bst  1
29 Miriki Day Sec Sch  Kisw/Geo  1
30 Muringene Day Sec  Kisw/Geo  1
31 Ngukwine Mixed D. & B. Sec Sch  Agric/Bio  1
32 St. James Mixed Day Sec. Sch -Limbuku  Phy/Chem  1
33 Tuuru Sec Sch  Bio/Agric  1
TOTAL  33
IMENTI NORTH SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Bishop Law Imathiu Day  Bst/Maths  1
2 Gikumene Girls  Kisw/CRE  1
3 Munithu Girls Sec  Maths/Phy  1
4 Chugu Boys Sec  Kisw/Hist  1
5 Kaaga Girls  Bio/Chem  1
6 Meru Sch  Hist/CRE  1
7 Nthimbiri Sec  Eng/Lit  1
8 Kathirune Day  Bio/Agric  1
9 Kirige High  Maths/Phy  1
10 Ngiine Day  Bst/Maths  1
11 Gachanka Mixed Day Sec  Maths/Bst  1
12 Nthamiri Sec  Phy/Maths  1
13 Kaaga Boys  Comp/…  1
14 Mulathankari Girls  Bio/Chem  1
15 Kiburine Sec  Bio/Agric  1
16 Kainginyo Day  Bst/Maths  1
17 Runogone Mixed  Maths/Bst  1
TOTAL  17
IMENTI SOUTH SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Kithatu Girls  Comp/…  1

 

49

2 Nkubu High  Maths/Phy 1
3 Ntharene Day  Eng/Lit 1
4 Gakuuni Girls  CRE/Kisw 1
5 Machikine Girls  Maths/Phy 1
6 Gikurune Girls  Bio/Agric 1
7 Kithangari Girls  Eng/Lit 1
8 Kithunguri Day  Maths/Phy 1
9 Mutunguru Day  Bio/Chem 1
10 Kathera Girls  Maths/Chem 1
11 Gikurune Boys  Chem/Maths 1
12 Karoe Day  Phy/Chem 1
13 Kathera Boys  Eng/Lit 1
14 Kiangua Sec  Phy/Chem 1
15 Kithakanaro Day  Phy/Chem 1
16 Nkuene Boys  Kisw/Hist 1
17 Nyagene Girls  Kisw/Geo 1
18 St Agnes Gaukune  Agric/Bio 1
19 Upper Mikumbune  Kisw/CRE 1
20 Uruku Girls  Chem/Bio 1
21 Yururu Girls Boarding  CRE/Kisw 1
22 Igoki Boys  Maths/ Chem 1
23 Nkuene Girls  Maths/Chem 1
24 Nkumari Day  Eng/Lit 1
25 Igandene Boys  Maths/Chem 1
26 Maraa Girls  Bio/ Chem 1
27 Miruriiri Girls  Phy/Maths 1
28 Ndagene Boys  Phy/Chem 1
29 Kithangari Boys  Kisw/Hist 1
30 Kiune Day  Bio/Agric 1
31 St Marys Girls-Igoji  Bio/Chem 1
32 Blessed Joseph Gerald  Hist/CRE 1
33 Geeto Day  Phy/Chem 1
TOTAL  33
MERU CENTRAL SUBCOUNTY
SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Kianthumbi Day  Phy/Maths 
2 Katheri Girls  Eng/Lit 
3 Kirigara Girls  Hist/CRE 
4 Ruiga Girls  Eng/Lit 
5 Kinjo Girls  Hist/Kisw 
6 Nkando Boys  Kisw/Geo 
7 Kithirune Girls  Kisw/CRE 
8 Muthangene Day  Maths/Bst 
9 Kithirune Day  Maths/phy  1
10 Mwanganthia Sec  Eng/Lit 1

 

50

11  Abothuguchi Boys  Eng/Lit 1
12 Katheri Boys  Maths/Phy 1
13 Kiamuri Sec  Kisw/CRE 1
14 Githongo Boys  Agric/Geo 1
15 Murathi Day  Agric/Bio 1
TOTAL  15

 

TIGANIA EAST SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Muthara sec  Bst/Maths 
2 Mutewa Sec  Hist/CRE 
3 Nchuui Sec  Agric/Bio 
4 Miurine Sec  Eng/Lit 
5 St. Angelas Nguthiru  H/sci/…. 
6 Mikinduri Girls  Chem/Phy 
7 St. Cyprian Sec  Phy/Maths 
8 Antuanduru Sec  Maths/Bst 
9 Mukuiru Sec  Eng/Lit  1
10 Thubuku sec  Maths/Chem 1
11 Kigucwa Sec  Phy/Chem 1
12 Muciimukuru Sec  Bio/Agric 1
13 EAPC Rumanthi Sec  Bst/Maths 1
14 Kaliene Sec  Chem/Maths 1
15 St. Massimo Sec  Bio/Agric 1
16 Thuuri Sec  Eng/Lit 1
17 Akaiga Sec  Eng/Lit 1
18 MCK Luma Sec  Hist/CRE 1
19 Nyambene Girls  Bio/Agric 1
20 Karama Sec  Eng/Lit 1
21 Kinang’Aru Sec  Chem/Bio 1
22 Mwerokieni Sec  Agric/Bio 1
23 DEB Kiguma Sec  Bst/Maths 1
24 Laibocha Sec  Geo/CRE 1
25 Lubuathirua Sec  Kisw/CRE 1
26 Mweromuthanga Sec  Phy/Chem 1
27 Rurii Sec  Hist/CRE 1
28 St.Benedict Sec  Maths/Phy 1
29 St.Marys Mbaranga Sec  Phy/Maths 1
30 Ntulili Sec  Cre/Bst 1
TOTAL  30

 

TIGANIA WEST SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Akithi Girls  Bio/Agric 
2 Uringu Girls  Bst/Maths 
3 Kanjalu Girls  Bio/Agric  1

 

51

4 Miathene Boys  Kisw/Hist 1
5 Thinyaine  Kisw/Hist 1
6 Miathene Day  Maths/Chem 1
7 Kaamu  Eng/Lit 1
8 Kianjai Girls  Bio/Agric 1
9 Kithiiri Sec  Agric/Bio 1
10 Mucuune Sec  Maths/Bst 1
11 Kaliati Sec  Agric/Bio 1
12 Mituntu Girls  Agric/Chem 1
13 St. Francis Of Assisi Muramba Sec  Phy/Chem 1
14 St. Lukes Sec.  Chem/Maths 1
15 Kiorimba Sec  Maths/Phy 1
16 Ntomboo Sec  Maths/Chem 1
17 Amwari Sec  Geo/Hist 1
18 Kamitongu Sec  Agric/Bio 1
19 Kibuline Sec  Hist/Geo 1
20 Kimachia Sec  Kisw/Hist 1
21 K.K. Renjwee Sec  Bio/Agric 1
22 Kitheo Sec  Eng/Lit 1
23 Lairang’I Sec  Eng/Lit 1
24 Machaku Sec  Eng/Lit 1
25 Makandi Sec  Geo/CRE 1
26 Mituntu Day Sec  Agric/Bio 1
27 Mweronkoro Sec  Hist/Geo 1
28 Ntiba Sec  Maths/Phy 1
29 Amatu Sec  Phy/Maths 1
30 Antwana Sec  Comp/…. 1
TOTAL  30

 

THARAKA NITHI COUNTY 

MAARA SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Makuri Girls  Chem/Maths 
2 OLOM Girls Magundu  Maths/Chem 
3 Ndumbini Sec  Maths/Geo 
4 Kiurani Boys High  Bio/Agric 
5 Gituntu Sec  Kisw/Hist 
6 Kiini High  Maths/Chem 
7 Ngaita Girls  Phy/Maths 
8 Muthambi Girls  Maths/Bst 
9 Chogoria Boys  Kisw/Hist  1
10 Kiriani Boys  Comp/….. 1
11 Itara Mixed  Hist/Kisw 1
12 Thigaa Sec  Maths/Chem 1
13 Chogoria Girls  Music/….. 1
14 Iruma Mixed Day  Comp/…. 1

 

52

15 St.Anne Girls  Geo/Hist 1
16 Chief Mbogori  Bst/Maths 1
17 Muthambi Boys  Maths/Phy 1
18 Mugona Girls  Chem/Bio 1
19 Nditune Day  CRE/Hist 1
20 Muraga Sec  Maths/Phy 1
21 Kimuchia Sec  Maths/Phy 1
22 Kieganguru Girls  Math/Phy 1
23 Kieni Mixed  Bio/Agric 1
24 Kajiunduthi High  Maths/Phy 1
25 Kabui Sec  Bst/Geo 1
26 Iruma Girls  Bio/Agric 1
27 Igwanjau Sec  Eng/Lit 1
28 Kiamaogo Sec  Bio/Chem 1
29 St A. Ruguta  Hist/CRE 1
30 Kalewa Mixed  Maths/Phy 1
31 Kamwangu Sec  Hist/CRE 1
32 Mutindwa Mixed  Phy/Maths 1
33 Ngeru Boys  Comp/….. 1
34 Nturiri Boys  Agric/Bio 1
35 Mukui Day  Kisw/CRE 1
TOTAL  35

 

MERU SOUTH SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER 
Chuka Girls Sec Sch  Hist/CRE 
2 Kiamuriuki Sec Sch  Eng/Lit 
3 Ikawa Sec Sch  Bio/Chem 
4 Itugururu Sec Sch  Eng/CRE 
5 Ikuu Girls Sec Sch  Phy/Maths 
6 Njuri High Sch  Eng/CRE 
7 Mukuuni Boys Sec Sch  Kisw/Hist 
8 Kiereni Sec Sch  Kisw/Hist 
9 Kibumbu Sec Sch  Geo/Hist  1
10 Mpukoni Sec Sch  Kisw/Geo 1
11 Chuka Boys Sch  Maths/Chem 1
12 Ikuu Boys Sec Sch  Kisw/Hist 1
13 Kirege Sec Sch  kisw/Bst 1
14 Kagaani Sec Sch  Geo/Bst 1
15 Ndagani Sec Sch  CRE/Kisw 1
16 Kajiampau Sec Sch  Agric/Bio 1
17 Makawani Sec Sch  Geo/Maths 1
18 Kamutiria Sec Sch  Maths/Phy 1
19 Kajuki Sec Sch  Phy/Maths 1
20 Karamugi Girls Sec Sch  Kisw/CRE 1
21 Ndagoni Girls  Chem/Bio 1

 

53

22 Makanyanga Sec Sch  Eng/Lit  1
23 Kiunguni Sec Sch  Eng/Lit  1
24 Kigogo Sec Sch  Geo/Hist  1
25 Ntumbara Sec Sch  Bio/Chem  1
26 St Teresa Kanthanje  Bio/Agric  1
27 Kamuguongo Sec Sch  Bio/Agric  1
28 Magumoni Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
29 Kiangondu Sec Sch  Maths/Chem  1
30 Kamwimbi Sec Sch  Eng/Lit  1
31 Magenka Sec Sch  Eng/Hist  1
32 Kambandi Sec Sch  Eng/Lit  1
33 MCK Kiangiri Sec  Hist/CRE  1
TOTAL  33

 

THARAKA NORTH SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Iriani Day Sec  Maths/Bst  1
2 Kabuabua Girls  Kisw/CRE  1
3 Kirundi Day Sec  Kisw/Geo  1
4 Mukothima Mixed Day Sec  Maths/Phy  1
5 Gatue Sec Sch  Phy/Chem  1
6 Ntoroni Sec Sch  Bio/Agric  1
7 Kamwathu Sec Sch  Kisw/Geo  1
8 Kamacabi Sec Sch  Hist/Geo  1
9 Kathangachini Sec Sch  Hist/Geo  1
10 Karii Ka Mburi Sec  Kisw/CRE  1
TOTAL  10

 

THARAKA SOUTH SUBCOUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Tharaka Boys’ Sec.  Eng/Lit  1
2 Marimanti Girls’ Sec.  Eng/Lit  1
3 Materi Boys’ Sec.  Bst/Geo  1
4 Turima Mixed Day/Board  Eng/Lit  1
TOTAL  4

 

NAIROBI REGION 

DAGORETTI SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Precious Blood Girls Boarding Sec Sch  Hist/CRE ,  1
Dagoretti High Boys Day/Boarding Sec Sch  Maths/Chem , Kisw/CRE  2
Lenana School Boys Day/Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
Nembu Girls Boarding Sec Sch  Bio/Chem , Kisw/CRE  2
Dagoretti Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst , Eng/Lit  2
Beth Mugo High Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
Ruthimitu girls Boarding Sec Sch  B.st/Geo  1

 

54

Mutuini High Boys Day Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  11

 

NJIRU SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Ushirika Mixed Day Sec Sch  Comp/.., Bio/Agric  2
Jehovah Jireh Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
Ruai Girls Day Sec Sch  Homescience/…  1
Dandora Girls Day Sec Sch  kisw/cre  1
Mihango Mixed Day Sec Sch  B.ST/Geo  1
Dandora Mixed Day Sec Sch  Comp/….  1
Dr. Mwenje Mixed Day Sec Sch  Kisw/CRE , Agric/Bio  2
St.Dominic Mixed Day  Hist/CRE  1
TOTAL  10

 

SNO KIBRA SUB COUNTY 

SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mbagathi Road Mixed Day Sec SCh  phy/chem  1
Shadrack Kimalel Mixed Day Sec Sch  phy/chem  1
Moi Girls Boarding Sec Sch  French/…..  1
Kibra Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Olympic Mixed Day Sec Sch  Hist/CRE  1
Upper Hill Boys Boarding  Maths/Phy  1
TOTAL  6

 

STAREHE SUB COUNTY 

SNO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Ngara Girls Boarding Sec  B.st/Maths , Maths/Phy  2
Dr. Ribeiro Parklands Boys Boarding Sec Sch  Chem/Maths  1
Jamhuri High Boys Day/boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Pumwani Boys Boarding Sec Sch  Comp/Phy  1
Pumwani Girls Sec Sch  Agric/Bio  1
County Girls Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
TOTAL  7

 

WESTLANDS SUBCOUNTY 

SNO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Nairobi School Boys Boarding Sec Ch  Phy/Maths  1
Farasi Lane Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
St. Georges Girls Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
Highridge Girls Boarding Sec Sch  Kisw/Hist  1
Hospital Hill Boys Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
Kabete Vet Mixed Day Sec Sch  Hist/CRE  1
Kangemi Boys Boarding Sec Sch  Agric/Bio  1
Parklands arya Girls Boarding  Eng/Lit  1

 

55

Lavington Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  9

 

KAMUKUNJI SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
OLM Shauri Moyo Girls Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
Uhuru Boys Boarding Sec Sch  Kisw/Geo  1
Eastleigh High Boy Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Maina Wanjigi Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  4

 

KASARANI SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Baba Dogo Mixed Day Sec Sch  Comp/B.St  1
Clay City Mixed Day Sec Sch  Phy/Maths  1
Kamiti Mixed Day Sec Sch  Kisw/CRE  1
Kahawa Garisson Mixed Day  Eng/Lit  1
Kiwanja Mixed Day Sec Sch  Hist/Kisw  1
Hon. Njoroge Mixed Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Kariobangi North GirlsDay Sec Sh  Phy/Maths  1
Garden Estate Mixed Day Sec Sch  Hist/CRE  1
Mwiki Mixed Day Sec Sch  Maths/Bio  1
TOTAL  9

 

LANGATA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Langata High Boys Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
Karen C Girls Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  2

 

MAKADARA SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Star of Hope Mixed Day Sec Sch  Agric/Bio  1
Aquinas Boys Boarding Sec Sch  CRE/Kisw , Maths/Chem  2
St Annes Girls Boarding Sec Sch  B.st/Maths  1
Buruburu Girls Boarding Sec Sch  kisw/Hist  1
Ofafa Jericho Boys Boarding Sec Sch  French/…  1
Huruma Girls Boarding Sec Sch  Maths/Phy  1
Highway Sec Boys Boarding  Maths/Phy  1
TOTAL  8

 

EMBAKASI SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Peter Kibukosya Mixed Day Sec Sch  B.st/Maths  1
Mwangaza Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric  1
Kayole South Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1

 

56

The Komarock Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Embakasi Garrison  Eng/Lit  1
Embakasi Girls Day  Eng/Lit  1
TOTAL  6

 

MATHARE SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Ndururuno Mixed Day Sec  Agric/Bio  1
Mathare Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
Huruma Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
TOTAL  3

 

NORTH EASTERN REGION 

GARISSA COUNTY 

BALAMBALA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Balambala Boarding Sec Sch  IRE/…  1
Saka Girls Boarding Sec SCh  Maths/Bst  1
TOTAL  2

 

GARISSA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
NEP Girls Day/Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
Tumaini Boys Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Umu Salam Girls Day Sec Sch  Maths/Bst  1
Yathrib Girls Day Sec Sch  Bio/Agric  1
Tetu Girls (Boys Sec Sch)  Maths/Bst  1
6 Garissa Special for the Deaf Boarding Mixed  Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  6

 

IJARA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Shurie Boys Boarding Sec Sch  Kisw/Hist  1
Yusuf Haji Girls Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
TOTAL  2

 

LAGDERA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Benane Boys Day/Boarding Sec Sch  Kisw/Hist  1
TOTAL  1

 

HULUGHO SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER

 

57

Hulugho Girls Boarding Sec Sch  IRE/…  1
TOTAL  1

 

DADAAB SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Dadaab Mixed Day/Boarding Sec Sch  Kisw/Hist  1
Dertu Girls Girls Boarding Sec Sch  IRE/…  1
TOTAL  2

 

FAFI SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Galmagala Mixed Day/Boarding Sec Sch  Agric/Geo , IRE/…  2
Alinjungur Mixed Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
TOTAL  3

 

WAJIR COUNTY 

WAJIR WEST SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Wagalla Memorial Boys Boarding Sec Sch  Kisw/Geo  1
Arbajahan Mixed Day Sec Sch  Maths/Bst  1
Garsekoftu Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Hon.Khalif Girls Boarding Sec Sch  Maths/Chem  1
TOTAL  4

 

WAJIR EAST SUBCOUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Wajir High Boys Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
Sabunley Boy Boarding Sec SCh  Hist/Kisw , Maths/Chem  2
Riba Girls Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Furaha Mixed Day Sec Sch  Bio/Chem  1
Wajir Girls Boarding Sec Sch  Chem/Bio , Kisw/Geo  2
Ahmed Liban Mixed Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Makaror Mixed Day Sec Sch  IRE/…  1
TOTAL  9

 

WAJIR SOUTH SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Leheley Mixed Day Sec Sch  Bio/Agric  1
TOTAL  1

 

HABASWEIN SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Habaswein Boys Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
Snr. Chief Ogle Girls Boarding Sec Sch  Phy/Chem  1
TOTAL  2

 

58

TARBAJ SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mansa Boys Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
Tarbaj Boys Boarding Sec Sch  Maths/Chem  1
TOTAL  2

 

BUNA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Buna Girls Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
TOTAL  1

 

WAJIR NORTH SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Danaba Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
TOTAL  1

 

ELDAS SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Eldas Boys Boarding Sec Sch  Maths/Chem  1
Elnur Mixed Day  Maths/Bst  1
TOTAL  2

 

MANDERA COUNTY 

BANISA SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Wayam Boys Sec Sch  Maths/Chem  1
Banisa Mixed Day Sec Sch  Maths/Phy  1
Banisa Girls Boarding Sec Sch  Eng/Lit  1
Malkamani Boys Boarding Sec Sch  IRE/…  1
TOTAL  4

 

LAFEY SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Lafey Boys Boarding Sec Sch  IRE/…  1
TOTAL  1

 

MANDERA CENTRAL SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Elwak DEB Mixed Day Sec Sch  Maths/Chem  1
Wargadud Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
Borehole II Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
TOTAL  3

 

MANDERA EAST SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Mandera Boarding Sec Sch  Phy/Chem  1

 

59

Moi Girls – mandera, Boarding Sec Sch  Maths/Bst  1
Arabia Boarding Sec Sch  Bio/Agric  1
Hareri mixed Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
Khadija Girls Day Sec  Maths/Chem  1
Buruburu Boys Day Sec Sch  Geo/Kisw  1
Barwaq Boys Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Kamor Day Sec Sch  Kisw/Hist  1
Kamor Girls Day Sec Sch  Bio/Agric  1
TOTAL  9

 

MANDERA NORTH SUB COUNTY 

S/NO SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Sheikh Ali Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
Rhamu Day Sec Sch  Eng/Lit  1
Ashabito Boys Boarding Sec Sch  IRE/…  1
Rhamu Dimtu Boys Sec Sch  Kisw/Geo  1
TOTAL  4

 

MANDERA WEST SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECT  NUMBER
Takaba Girls Boarding Sec Sch  Kisw/Hist  1
Takaba Mixed Day Sec Sch  Phy/Chem  1
Gither Mixed Day/Boarding Sec Sch  Bio/Chem  1
TOTAL  3

 

NYANZA REGION  

SIAYA COUNTY 

GEM SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Sirembe Mixed Sec  Phy/Maths, CRE/Hist  2
Sawagongo Boys  Chem/Maths, Geo/Hist  2
Nyawara Girls  Bio/Agric, His/Kisw  2
St Marys Yala  Eng/Lit, Geo/Hist  2
Aluor Girls  Bio/Chem, Agric/Bio, Eng/Lit  3
Argwings Kodhek  Chem/Bio, Kisw/Geo  2
Maliera Boys  Eng/Lit, Bio/Agric  2
Sinaga Girls  Phy/Maths, Hist/Kisw  2
Dhene Mixed  Bio/Agric  1
10  Malunga Mixed Sec  Kis/Geo  1
11  Nico hauser (Special)  Geo/Kis/Braille  1
12  Barsauri Mixed  Kis/His  1
13  Lundha Mixed  Kis/CRE  1
14  Apuoyo Mixed Sec  Eng/Lit  1
15  Ulumbi Mixed  Bio/Chem  1

 

60

16  St. Stephen Aluor Mixed  Kisw/CRE  1
17  Nyangulu Mixed  Geo/Bst  1
18  Horace Ongili Mixed Sec  Kis/Hist  1
19  Wagwer Mixed Sec  Eng/Lit  1
20  Onding Mixed  Mthas/Bst  1
21  Siriwo Mixed  His/Geo  1
22  Nyasidhi Mixed Sec  Eng/Lit  1
23  St Paul Jina Mixed  Maths/Bst  1
24  Malele Mixed  Bio/Chem  1
25  Nyagondo Mixed Sec  Maths/Chem  1
26  St Peters Wagai Mixed Sec  Kisw/Hist  1
27  Nyalunya Mixed  Geo/Bst  1
28  Luri Mixed  Bio/Chem  1
29  Ndere Mixed  Kis/CRE  1
30  Yala T/Ship Mixed  Agric/Bst  1
31  St Marks Kagilo  Eng/Lit  1
32  Nyaphiedo Mixed  Maths/Bst  1
TOTAL  41

 

RARIEDA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Ramba Boys Sec  Eng/Lit, Bio/Chem, Hist/CRE  3
St Marys Lwak Girls Sec  Phy/Maths, Eng/Lit  2
Chianda Boys Sec  Maths/Phy, Bst/Maths  2
Raliew Mixed Sec  Maths/Chem  1
Rarieda Mixed Sec  Kis/CRE  1
St Marks Wayaga Sec  Kis/CRE  1
St Mathews Ochienga Mixed sec  Kis/CRE  1
St Johns Kawuondi Mixed Sec  Hist/CRE  1
St Nicholas Boi Mixed Sec  Bst/Geo  1
10  Nyakongo Girls Sec  Hist/CRE  1
11  Gagra Mixed Sec  Hist/Geo  1
12  D.O Makasembo Mixed Sec  Eng/Lit  1
13  Memba Mixed  Maths/Bio  1
14  Naya Mixed Sec  Maths/Chem  1
15  Majango Mixed Sec  Bio/Chem  1
16  Nyagoko Mixed sec  Eng/Lit  1
17  Masala Mixed Sec  CRE/Hist  1
18  St.Mathews Kandaria Mixed Sec  Bst/Geo  1
19  Kitambo Mixed  Maths/Bst  1
20  Eng.Gumbo Rambira Mixed  Chem/Bio  1
21  St Philips Wera Mixed Sec  Kis/CRE  1
22  St Lukes Luoro Mixed Sec  Kis/CRE  1
23  St Anthony Pala Kobong Mixed Sec  Kis/CRE  1
24  Lieta Mixed Sec  Maths/Phy  1
25  Nyabera Mixed Sec  Chem/Maths  1

 

61

26  Ruma Mixed Sec  Eng/Lit  1
27  St Marys Powo Mixed  Kisw/Hist  1
28  Tuju Mixed  Maths/Phy  1
29  Nyakoko Mixed  Agric/Bio  1
30  Wangarot Mixed  Agric/Bio  1
31  Ndigwa Mixed Sec  Eng/lit  1
32  Mahaya Mixed Sec  Eng/Lit  1
33  Rachar Mixed  Bst/Geo  1
34  Kokise Mixed  Agric/Bio  1
35  Okela Mixed  Kis/Hist  1
36  Nyamor Mixed  Maths/Bst  1
TOTAL  40

 

SIAYA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Bishop Okoth Girls’ Mbaga  Chem/Bio, Comp/…, Geo/Maths  3
Ngiya Girls  Eng/Lit, Hist/CRE  2
Barding Boys  Eng/Lit, Bio/Chem  2
Nyambare Mixed  Kisw/CRE, Maths/Bst  2
St Patrick Segere Mixed  His/CRE  1
Senator Obama Mixed  Maths/Bst  1
Kowet Mixed Sec  Kis/Hist  1
Mulaha Mixed  Geo/Bst  1
Obambo Mixed  Eng/Lit  1
10  Agoro Oyombe Mixed  Eng/Lit  1
11  Sidok Mixed  CRE/Hist  1
12  Hawinga Mixed  Maths/Chem  1
13  Malomba Mixed Sec  Kis/Geo  1
14  Boro Mixed  Maths/Chem  1
15  Dirk Allison GSM Mixed Sec  Eng/Lit  1
16  Siaya Township Mixed  CRE/Hist  1
17  Hono Mixed Sec  Bio/Agric  1
18  Siaya Central Mixed  Maths/Bst  1
19  Kalkada Mixed  Bio/Agric  1
20  Unyolo Mixed Sec  Bio/Agric  1
22  Got Oyenga Mixed Sec  Bst/Geo  1
23  Mahola Mixed  Maths/Chem  1
24  Ambrose Adeya Adongo Mixed  Bio/Chem  1
25  Bar Olengo Mixed  Eng/Lit  1
26  Uwasi Mixed  Agric/Bio  1
27  Uyoma Kobare Mixed Sec  Bst/Geo  1
28  Karapul Mixed  Agric/Bio  1
29  Nduru Mixed  Kisw/CRE  1
30  Mirando Ongalo Mixed sec  Eng/Lit  1
31  Mwer Boys High School  Geo/Maths  1
32  Fr Gulik Uradi Girls  Maths/Bst  1

 

62

33  St Joseph Nyalula Mixed  Eng/Lit  1
34  Uranga Mixed  Bio/Chem, Eng/Lit  2
TOTAL  39

 

UGENYA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Sega T/Ship Mixed Day  Kis/Geo, Bio/Chem  2
Jera Mixed Sec  Kisw/CRE, Bio/Chem  2
Sega Girls Sec  Hist/CRE, Bio/Agric  2
Ugenya Boys High Sec  Eng/Lit, Geo/Kisw  2
Inungo Mixed Sec  Maths/Phy  1
Ndenga Mixed Sec  Bio/Chem  1
St Charles Humwend Mixed Sec  Kis/Hist  1
Got Nanga Mixed Sec  Bio/Agric  1
St Nicholas Hafumbre Mixed Sec  Eng/Lit  1
10  St Stephen Siginga Mixed  Chem/Bio  1
11  St Benedicts Konya Mixed Sec  Chem/Bio  1
12  Sihay Mixed Sec  Chem/Bio  1
13  Ramunde Mixed Sec  Bst/Geo  1
14  AnyikoMixed Day  Eng/Lit  1
15  Ukwala Boys Sec  Eng/Lit  1
16  Siranga Mixed Sec  Agric/Bio  1
17  Kagonya Mixed  Maths /Bst  1
18  St Jacob’s Usinda Mixed Sec  Maths/Phy  1
19  Yenga Mixed Sec  Maths/Phy  1
20  Siwar Mixed Sec  Bio/Agric  1
21  Sifuyo Mixed Sec  Maths/Bst  1
22  St. Stephen Uyondo Mixed  Bio/Agric  1
23  Udira Mixed Sec  Maths/Bst  1
24  Got Odima Mixed Day  Bio/Agric  1
TOTAL  28

 

UGUNJA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
St Francis Rang’ala Girls  CRE/Hist, Phy/Chem, Kisw/CRE  3
Ambira Boys Sec  Bst/Maths, Chem/Maths  2
Rangala Boys  Geo/Hist, Comp/…  2
Simmero Mixed  Maths/Phy, Geo/Bst  2
St Peters Rambula Mixed  Phy/Maths, Bio/Agric  2
Ngunya Mixed Sec  Maths/Bst  1
Simenya mixed sec  Kis/CRE  1
Ulwani Mixed Sec  Bio/Chem  1
Tingare Mixed sec  Maths/Bst  1
10  St Antony Uluthe Mixed  Kis/CRE  1
11  Sigomre Mixed  CRE/Kis  1
12  Got Osimbo Girls  Kis/Geo  1

 

63

13  Moi Uloma Mixed Day  Kis/Hist  1
14  Umina Mixed Sec  Bst/Geo  1
15  Sidindi Mixed  Eng/Lit  1
16  Nyasanda Community High School  Eng/Lit  1
17  St Peters Ukalama Mixed  Hist/Geo  1
18  Mayingo Mixed Sec  Phy/Maths  1
TOTAL  24

 

BONDO SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Maranda Boys Sec Eng/Lit, Phy/Maths, Bio/Agric,  Chem/Maths  4
St Augustine Nyamonye Girls Sec  Geo/Hist, Agric/Bio  2
Nyamira Girls Sec  French/…, Bst/Maths  2
Got Matar Mixed Sec  Kis/Hist, Bio/Agric  2
Majengo Mixed Sec  Bst/Geo, Phy/Maths  2
Nyangoma Boys Sec  Kisw/CRE, Bst/Geo  2
Usenge Boys Sec  Agric/Bio, Eng/Lit  2
Bondo Township Mixed Sec  Eng/Lit  1
Barkowino Mixed Sec  Geo/Bst, Eng/Lit  2
10  Mago Mixed Sec  Bio/Agric  1
11  Got Agulu Boys Sec  His/CRE  1
12  Kapiyo Mixed Sec  Eng/Lit  1
13  Jusa Mixed Sec  CRE/Kisw  1
14  Wambasa Girls Sec  Hsci/…  1
15  Nico Hauser Special Sec  Geo/Hist/Braille  1
16  Fr Ouderaa Special for hearing Mixed  H/Sci/…/KSL  1
17  Uyawi Mixed Sec  Eng/Lit  1
18  Kipasi Mixed Sec  Kisw/CRE  1
19  Akoko Mixed Sec  Kisw/Geo  1
20  Got Abiero Mixed Sec  Maths/Bst  1
21  Nyabenge Mixed Sec  Maths/Phy  1
22  Gobei Mixed Sec  Kisw/CRE  1
23  Wambarra Mixed Sec  Bio/Agric  1
24  Kamnara Mixed Day Sec  Kis/Hist  1
25  Majiwa Boys Sec  His/CRE  1
26  Jaramogi Oginga Odinga Mixed Sec  Geo/CRE  1
27  Barchando Girls Sec  Eng/Lit  1
28  Kanyibok Mixed Sec  Chem/Maths  1
29  Agwara Mixed Sec  Kisw/CRE  1
30  Orengo Mixed Sec  Geo/CRE  1
31  Joakim Owang Mageta Mixed Day  Agric/Bio  1
TOTAL  41

 

MIGORI COUNTY 

KURIA WEST SUB COUNTY 

64

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Taranganya Boys  Chem/Maths  1
2 Nyamaharaga Sec  Chem/Maths  1
3 Ikerege Sec  Chem/Maths  1
4 Nyabokarange Mixed Sec  Geo/CRE  1
5 Nyamotambe Mixed  Kis/Hist  1
6 Gokeharaka Sec  Eng/Lit  1
7 Nyamaranya Sec  Bst/Geo  1
8 Masangora Girls  Eng/Lit, Kisw/CRE  2
9 Taranganya Girls  Maths/Phy  1
10 Moi Nyabohanse Girls  Maths/Bst, Eng/Lit  2
11 Kurutiyange Mixed Sec  Kis/CRE  1
12 Komomange Sec  Hist/Kisw  1
13 Kehancha Mixed  Hist/CRE  1
14 Kugitura Mixed Sec  Bst/Geo  1
TOTAL  16

 

MABERA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
St Angela Merici Girls  Chem/Maths, Geo/Bst  2
Nyankore Sec  Kisw/Hist  1
Kubweye Sec  Hist/CRE  1
St Marys Mabera Girls  Eng/Lit  1
Isibania Boys  Maths/Chem  1
Getongonya Sec  Hist/Geo  1
Iraha Mixed  Kisw/Hist  1
Nyamagagana Sec  Kisw/CRE  1
Gwikonge Sec  Bio/Agric  1
10  St.Aquinas Komosoko Sec  Geo/Hist  1
11  Kombe Sec  Bio/Agric  1
12  Nyangoge Mixed Sec  Kis/CRE  1
13  Masaba Boys Sec  Maths/Chem  1
TOTAL  14

 

KURIA EAST SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Komotobo Mixed Sec  Eng/Lit  1
Maeta Sec  Kis/CRE  1
Kwibancha Girls  Kis/Hist  1
Nyaroha Girls Sec  Bio/Agric  1
Itongo Sec  Maths/Bst  1
Kionyo Mixed  Bio/Agric  1
St Agnes Getongoroma Sec  Geo/Bst  1
Dr. Machage Moheto Sec  Agric/Bio  1
Makararangwe Sec  Kisw/CRE  1
10  Taragai Mixed Sec  Geo/Bst  1

 

65

11  Sakuri Girls Sec  Kisw/Bst  1
12  St Peters Kegonga Sec  Kis/CRE  1
TOTAL  12

 

NTIMARU SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Matare Boys Sec  Bio/Chem, Maths/Bst  2
Wangirabose Sec  Kisw/Geo  1
Kwiho Mixed  Geo/Bst  1
St Joseph Ntimaru Mixed  Maths/Phy  1
Kebaroti Mixed Sec  Kisw/Hist  1
TOTAL  6

 

MIGORI SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Kadika Girls Sec  Bio/Agric  1
Nyabisawa Girls  Bio/Agric  1
Migori Boys Sec  Hist/CRE  1
Anjego Sec  Kis/Hist  1
St Juliane Ugari Mixed Sec  Eng/Lit  1
Wasio Sec  Bio/Agric  1
St Michael Nyarongi Mixed Sec  Bio/Chem  1
Onyalo Mixed Sec  Eng/Lit  1
Sagegi Mixed Sec  Hist/CRE  1
10  Warisia Mixed Day  Eng/Lit  1
11  Nyango Sec  Bst/Geo  1
12  Ngege Got Kachacha  Bio/Agric  1
13  Nyaduong Mixed  Bio/Agric  1
14  Mapera Sec  Bst/Maths  1
15  Mwachi Sec  Agric/Bio  1
16  Kwa Secondary Sch  Maths/Bst  1
17  Osingo Mixed  Kisw/CRE  1
18  St George Kilimanjaro Sec  Geo/Bst  1
19  Magina FAM Mixed Sec  Hist/CRE  1
20  Nyamongo Sec  Maths/Phy  1
21  Radienya Girls  Kisw/CRE  1
22  Kakrao Sec  Geo/CRE  1
23  Siling Mixed  Geo/Hist  1
24  Kokach Mixed  Bio/Agric  1
25  Witharaga Mixed  Maths/Bst  1
TOTAL  25

 

SUNA WEST SUB COUNTY  

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Sagero Mixed Sec  Maths/Chem  1
Moi Suba Girls  Agric/Bio, Maths/Chem  2

 

66

St Celestino Nyangubo Girls  Bst/Geo 1
Migori Township Sec  Eng/Lit 1
Bsp Okinda High Sch.  Kisw/CRE 1
Malera Mixed Sec  Bst/Geo 1
Masara Sec  Maths/Chem 1
Oruba Girls Sec  Kisw/CRE 1
St Peters Abwao  Maths/Bst 1
10  Magongo Ribe  Bio/Chem 1
11  Bsp Masaga Ogada Girls  Kisw/Geo 1
12  Sibuoche Sec  Geo/CRE 1
13  Ramoya Maranatha sec  Bst/Geo 1
14  Nyasoko Sec  Maths/Bst 1
15  Bondo Nyironge Sec  Maths/Bst 1
16  Magoto Sec  Kisw/CRE 1
17  Lwala Giribe Mixed  Geo/Bst 1
18  Mubachi Mixed  CRE/Hist 1
TOTAL  19

 

URIRI SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER 
St Joseph’s Rapogi Boys  Bio/Chem 
Lwala Mixed Sec  Phy/Maths 
Bsp Makarios Kisugunva Mixed  Phy/Maths 
St Pius Uriri Boys Mixed  Bio/Agric 
St Michael Piny Owacho Mixed  Geo/Bst 
Bsp Anyolo Korwa Mixed  Eng/Lit 
Mukuyu Mixed  Comp/…. 
Thim Jope Mixed  Kisw/Hist 
St Paul’s Omboo Mixed  Eng/Lit  1
10  Rapogi Girls  Maths/Bst 1
11  Luoro Mixed  Geo/Bst 1
12  Oruba Girls  Bio/Chem 1
13  God Sibuoche Mixed  Kisw/CRE 1
14  Bware Mixed  Eng/Lit 1
15  Rombe Mixed  Hist/CRE 1
16  St Augustine Andingo Mixed  Bst/Maths 1
17  Sigira Mixed  Bio/Agric 1
18  Korondo Mixed  Hist/CRE 1
19  Siro Girls Sec  Kisw/CRE 1
20  Ondome Mixed  Maths/Bst 1
21  Mori Mixed  Bio/Agric 1
22  Konduru Mixed  Maths/Chem 1
23  St. Clavers Koduogo  Maths/Phy 1
24  Midida Mixed  Hist/CRE 1
25  Kamsaki SA Mixed  Bio/Agric 1
26  Arambe Mixed  Kisw/CRE 1

 

67

27  Bsp Okinda Achuth Mixed  Bio/Agric  1
28  Manyonge Mixed  Maths/Bst  1
29  Oyani Mixed  Bst/Maths  1
30  Chunge Mixed  Phy/Maths  1
TOTAL  30

 

RONGO SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Koderobara Boys Sec  Kisw//Hist  1
Oyugi Ogango Girls  Bio/Chem  1
Nyarach Mixed  Bio/Chem  1
Kameji Mixed  Hist/Geo  1
St Joseph’s Tuk-Jowi Mixed  Eng/Lit  1
Kanyawanga Boys Sec  Geo/Bst  1
St Peter’s Kuna Mixed  Kisw/Hist  1
St. Peters Wanga Mixed  Geo/Bst  1
St Patricks Kamgundho Mixed Sec  Bio/Chem  1
10  Kanga Boys High  Maths/Geo  1
11  Sigiria Mixed Sec  Eng/Lit  1
12  OLF Rakwaro Mixed  Bst/Maths  1
13  Winyo Mixed  Bst/Hist  1
14  St Mary’s Nyang’ao Mixed  Maths/Bio, Eng/Lit  2
15  St Alberts Miyare Mixed  Agric/Bio  1
16  Ngodhe Mixed  Geo/CRE  1
17  Kosodo Mixed  Maths/Chem  1
18  Kanyimach Mixed Sec  Bio/Agric  1
19  Kuja Special Sec  Agric/Bio  1
20  Kangeso Boys Sec  Kisw/CRE  1
21  Kamagambo Mixed  Bio/Agric  1
22  Obware Mixed  Bio/Agric  1
23  Minyenya Mixed  Bst/Geo  1
24  St Augustine Arundo Mixed  Agric/Bio  1
25  Sango Mixed  Bio/Chem  1
26  Banda Mixed Sec  Phy/Maths  1
27  Opapo Mixed Sec  Bio/Chem  1
TOTAL  28

 

AWENDO SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
St Albert’s Ulanda Girls Sec Chem/Bio, Bst/Maths, Hist/Geo,  Comp/…  4
St John Komolorume Mixed Sec  Bst/Geo  1
Kokuro Boys Sec  Eng/Lit  1
Manyatta Boys High  Kisw/CRE  1
St Mary’s Gorety Dede Girls  Agric/Bio  1
Pe- Hill Boys High  Eng/Lit  1

 

68

St Timon’s Rabondo Mixed  Eng/Lit 1
Nyakuru Mixed Sec  Chem/Bio 1
Sony Sugar Mixed  Eng/Lit 1
10  Kanyasrega Nyokal Mixed  Geo/Bst 1
11  Ogwamrondo Hill Mixed Sec  Bio/Agric 1
12  Bsp Odera Ogongo Mixed  Maths//Bst 1
13  St Joseph Kanyamwa Mixed  Bio/Agric 1
14  St PaulineMalunga Mixed  Bst/Hist 1
15  St Maurice Nyarombo Mixed  Hist/CRE 1
16  Kogelo Mixed  Eng/Lit 1
17  St Nicholas Koyier Mixed  Bst/Geo 1
18  Canon Apindi Mixed  Eng/Lit 1
19  Raywer Mixed Sec  Hist/CRE 1
20  Pheres Oluoch Mixed  Eng/Lit 1
21  St Mary Angogo Mixed  Bio/Agric 1
22  St Mark Tom Mboya Mixed  Kisw/Hist 1
23  Yago Mixed  Geo/CRE 1
24  St Joseph Bongu Girls Mixed  Chem/Bio 1
25  Rinya Mixed  Maths/Chem 1
26  Kwe Mixed Sec  Agric/Bio 1
27  St Peter’s Kodeny Mixed  Geo/Bst 1
28  St Francis Ng’ong’a Mixed  Phy/Maths 1
29  Ombasa Mixed  Maths/Chem 1
30  St Gabriel Siruti Mixed Sec  Kisw/Hist 1
TOTAL  33

 

NYATIKE SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER 
Kibuon Mixed  Geo/Maths 
Agenga Mixed  Eng/Lit 
Okenge Mixed  Maths/Chem 
Nyandago Mixed  Bst/Hist 
Sori Mixed  Bio/Agric 
St. Gorety Mikei Mixed  Hist/CRE 
St Monica Bondo Kosiemo Mixed  CRE/Hist 
Moi Nyatike Boys Sec  Kis/Hist 
Bande Girls Sec  Agric/Bio  1
10  Bl Tezza Mixed  Bio/Agric 1
11  Jongoe Mixed  CRE/Geo 1
12  Got Kachala Mixed  Maths/Bst 1
13  Lwanda Magwar Mixed  Bio/Agric 1
14  St Jacob Kolanya Mixed  Agric/Bio 1
15  Okayo Mixed  Geo/Hist 1
16  St Michael Nyandema Mixed  Hist/Kisw 1
17  St Thomas Diruma Mixed  Eng/Lit 1

 

69

18  St Pius Got Orango Mixed  Agric/Bio  1
19  Rabwao Mixed  Maths/Bst  1
20  Osiri Mixed  Geo/CRE  1
21  Akala Mixed  Agric/Bio  1
22  Fr Joseph Otati Mixed  Eng/Lit  1
23  St Gemma  Kisw/CRE  1
24  St Gabriel God Wach  Phy/Chem  1
25  St Sabian Owich  Eng/Lit  1
26  Paulo Odendo  Bio/Agric  1
27  Othoch Rakuom Mixed  Hist/CRE  1
28  Kumoni Mixed  Kisw/Bst  1
29  Kea Mixed  Geo/Hist  1
30  Kimai Mixed Sec  Bst/Hist  1
31 Olando Mixed  Hist/CRE  1
32  St Joseph Alendo Girls Sec  Bio/Agric  1
33  Obolo Mixed  Kisw/Hist  1
TOTAL  33

 

HOMABAY COUNTY 

RACHUONYO SOUTH SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Ringa Boys  Geo/Maths  1
Agoro Sare Boys  Phy/Maths  1
Wang’apala Boys  Kis/Hist, Maths/Geo  2
Wire Mixed  Hist/Geo  1
Atemo Mixed  Kisw/CRE  1
Got Rateng Mixed  Phy/Maths  1
Othoro Mixed  Bio/Agric  1
St Thomas Omiro Mixed  Bst/Maths  1
Ober Boys Sec  Maths/Phy  1
10  Agoro Sare Mixed  Maths/Geo  1
11  Bsp Linus Okok Girls  Kisw/CRE, HSci/…  2
12  Angino Mixed  Agric/Bio  1
13  St Peters Kotieno Mixed  Eng/Lit  1
14  Dudi Girls  Maths/Chem  1
15  Mititi Mixed  Kisw/Geo  1
16  Saye Mixed  Bio/Agric  1
17  Nyandiwa Mixed  Phy/Maths  1
18  Karabok Mixed  Bst/Maths  1
19  Nyagowa Lutheran Mixed  Chem/Bio  1
20  Adega Mixed  Eng/Lit  1
21  St Anne Ojwando Girls Sec  Eng/Lit  1
22  St Teresa’s Opanga Mixed  Chem/Bio  1
23  Kwoyo Oyugis Mixed  Eng/Lit  1
24  Mithui Mixed  Maths/Phy  1
25  Eng.Peter Owidi Nyahera Girls  Maths/Phy  1

 

70

26  St Albert Sinogo Mixed  Kisw/Hist  1
27  Ponge Lutheran  Eng/Lit  1
28  Nyalenda Mixed  Kisw/CRE  1
29  Buoye Mixed  Eng/Lit  1
30  Kalando Mixed  Eng/Lit  1
31  St Mary’s Andingo Mixed  Bst/Geo  1
32  Nyambare Mixed  Kisw/CRE  1
33  Nyafare Mixed  Kisw/Hist  1
34  Kadie Mixed  Kisw/Hist  1
35  Orinde Lutheran Mixed  Agric/Bio  1
36  Kowidi Mixed  Maths/Chem  1
37  God Agulu Mixed  Agric/Bio  1
38  Ongoro Mixed  Maths/Phy  1
39  Owiro Mixed Sec  CRE/Geo  1
40  Sino SDA Mixed  Hist/CRE  1
41  Kandegwa Lutheran  Hist/CRE  1
42  St Peters God Agak Mixed  Maths/Phy  1
43  Ringa Girls  Geo/Bio  1
44  Orera Sec  Eng/Lit  1
TOTAL  46

 

RACHUONYO NORTH SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Oriwo Boys Sec  Hist/CRE, Chem/Maths  2
St Innocent Jonyo Mixed  Agric/Bio, Comp/….  2
Omboga Mixed High  Kisw/CRE, Phy/Maths  2
Samanga Lutheran Mixed  Kisw/CRE  1
Kobala Mixed  Kisw/Hist  1
St Bernard’s Otaro Mixed  Agric/Bio  1
Kojwach Mixed  Kisw/Hist  1
Adiedo Mixed  Eng/Lit  1
Kajiei Mixed  Bst/Maths  1
10  God Ber Mixed  Bio/Agric  1
11  Karabondi Girls  Kisw/CRE  1
12  Kowuor Mixed  Bst/Hist  1
13  Omiro Mixed  Bst/Maths  1
14  Kokwanyo Mixed  Agric/Bio  1
15  Karabondi Bidii Mixed  Bst/Geo  1
16  St Joseph’s Miranga Mixed  Bio/Agric  1
17  Atela Mixed  Kisw/Hist  1
18  Siburi Mixed  Bst/Geo  1
19  St Francis Nyaganjo Girls  Kisw/Geo  1
20  Akwakra Mixed  Hist/CRE  1
21  St Alfred Alara Mixed  Kisw/CRE  1
22  St Paul Oriang Mixed  Kisw/Hist  1
23  St Philips Nyabondo Mixed  Eng/Lit  1

 

71

24  Gogo Mixed  Hist/CRE  1
25  Gendia Boys High  Kisw/Hist  1
26  Kolweny Kingsway Mixed  Maths/Phy  1
27  St.John God Ndonyo Mixed  Maths/Phy  1
28  Kamwala Mixed  Kisw/CRE  1
29  Kandiege Mixed  Chem/Maths  1
30  Oyombe Mixed  Geo/CRE  1
31  Dr Adhu Awiti Mixed  Eng/Lit  1
32  Ngeta Mixed  Hist/CRE  1
33  Kanam Mixed  Kisw/Geo  1
34  Koredo Mixed  Eng/Lit  1
35  Wagwe Mixed  Bst/Geo  1
36  Simbi Mixed  Eng/Lit  1
37  Omindi Mixed  Maths/Phy  1
38  Osodo Mixed  Agric/Bio  1
39  Nyakech Mixed  Bst/Geo  1
40  Bware Mixed  Phy/Maths  1
Ongang Mixed  Eng/Lit  1
41  Kobila Mixed  Geo/Maths  1
TOTAL  45

 

HOMABAY SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Kuoyo Kochia Boys Sec  Bio/Agric, Maths/Chem  2
Ogande Girls Sec  Hist/Geo, Comp/…  2
Asumbi Girls Sec  Phy/Maths, Agric/Bio, French/….  3
Orero Boys Sec  Bio/Chem, Phy/Maths  2
Magare Girls Sec  Bio/Agric, Geo/CRE  2
Lala Mixed  Maths/Phy, Bst/Geo  2
St Josphine Bakhita Girls Sec  Eng/Lit, Bio/Chem  2
Wiobiero Mixed  Chem/Maths  1
Homabay Boys High  Eng/Lit, Kisw/Hist  2
10  St Mary’s Kachar Girls Sec  Maths/Phy  1
11  Sero Mixed  Kisw/Hist  1
12  St Dominic Rabango Mixed  Bst/Geo  1
13  Rangwe Girls  Maths/Phy  1
14  St Dominic Wiga Mixed  Kisw/CRE  1
15  Aoch Muga Mixed  Agric/Bio  1
16  St Paul’s Ligisa Mixed  Kisw/Hist  1
17  Disii Mixed  Maths/Bst  1
18  Nyalkinyi Mixed  Geo/Hist  1
19  Luora Mixed  Eng/Lit  1
20  St. Ambrose Rabuor Mixed  Phy/Maths  1
21  Chiga Mixed  Maths/Chem  1
22  Riwa Mixed  Maths/Phy  1
23  Odienya Mixed  Maths/Chem  1

 

72

24  St Camilus Ojunge Mixed  His/CRE  1
25  St Pius Ndiru Mixed  Eng/Lit  1
26  Nyagidha Mixed  Bst/Geo  1
27  Nyakahia Mixed  Bst/Geo  1
28  Achego Mixed  Eng/Lit  1
29  St Teresa’s Nyauu Girls  Geo/CRE  1
30  Manga Mixed  Chem/Bio  1
31  God Marera Mixed  His/Geo  1
32  Kuja Mixed  Eng/Lit  1
33  Nyakwadha Mixed  Chem/Bio  1
34  Nyajanja Mixed  Bst/Maths, Kisw/Hist  2
35  Ludhe Dongo Mixed  Kisw/Hist  1
36  St. Stephen Angiro Mixed Sec  Kisw/CRE  1
37  Omoche Mixed Sec  Maths/Chem  1
38  Langoroma Mixed  Maths/Phy  1
39  Olare Mixed  Bio/Agric  1
40  St Albert’s Chiepe Mixed  Bio/Agric  1
41  St Mathews God Bondo Mixed  Hist/CRE  1
42  Ongeti Mixed Sec  Bio/Agric  1
43  Got Kabok Mixed  Maths/Phy  1
TOTAL  53

 

NDHIWA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Ratang’a Boys  Kisw/Hist  1
Bsp Okok Ototo Mixed Kisw/Hist  1
Ratanga Girls  Agric/Bio  1
Magina Girls  Phy/Maths  1
Mirogi Girls  Agric/Bio, Maths/Phy  2
Ojode Pala Mixed  Maths/Phy  1
St Peter’s Rambusi Mixed  Bst/Maths  1
Ojode Unga  Hist/CRE  1
St Augustine Mirogi Boys  French/….  1
10  St Mary’s Girls Nyamogo  CRE/Geo  1
11  St Paul’s Nyamanga Mixed  Hist/CRE  1
12  Oridi Girls  Hist/Bst  1
13  St Mary’s Wachara Mixed  Bst/Geo  1
14  Sigama Mixed  Comp/…  1
15  Obera Boys  Kisw/CRE  1
16  Andiwo Mixed  Kisw/Hist  1
17  Got Kojowi Mixed  Kisw/Geo  1
18  Aluor Mixed  Hist/CRE  1
19  Goyo Mixed  Maths/Phy  1
20  St Felix Nyarath Mixed  Geo/CRE  1
21  Jabagre Mixed  Eng/Lit  1
22  Ligodho Mixed  Bst/Geo  1

 

73

23  Ndisi Mixed  Eng/Lit 1
24  Wayara Mixed  Bst/Geo 1
25  Bongu Girls  Maths/Phy 1
26  Gina Mixed  Kisw/CRE 1
27  Kaguria Mixed  Maths/Phy 1
28  Langi Mixed  Eng/Lit 1
29  Lwanda Kawuor Mixed  Maths/Phy 1
30  Mbani Mixed  Bst/Hist 1
31  Nyarongi Mixed  Hist/CRE 1
32  St Nicasius Maranyona  Bio/Agric 1
33  St Peter’s Rarage Mixed  Bio/Agric 1
34  Alara Mixed  Bio/Agric 1
35  St Lucia Rambo Girls  Phy/Maths 1
36  Ongako Mixed  Hist/CRE 1
TOTAL  37

 

SUBA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER 
Moi Girls Sindo  Kisw/CRE, Eng/Lit 
God Oloo Mixed  Eng/Lit, Hist/CRE 
Tonga Boys  Eng/Lit, Kisw/CRE 
Nyagwethe Mixed  Bst/Geo, Kisw/Hist 
Nyatambe Mixed  Hist/CRE 
St Anthony Nyandiwa Mixed  Geo/Hist, Phy/Maths 
St Merceline Kigoto Mixed  Hist/CRE 
Gingo Mixed  Hist/CRE 
St Charles Wiga Mixed  Eng/Lit  1
10  Kiabuya Sec  Kisw/CRE 1
11  God Bura Mixed  Eng/Lit 1
12  Msare Mixed  Kisw/CRE, Geo/Hist 2
13  St Gabriel’s Gwassi Girls  Chem/Maths 1
14  Uozi Mixed Sec  Agric/Bio 1
15  John Mbadi Oma Mixed  Bst/Geo 1
16  Kisaku Mixed  Phy/Maths 1
17  Seka Mixed  Geo/CRE 1
18  St Joseph Olando Mixed  Bio/Chem 1
19  Kisegi Mixed  Agric/Bio 1
20  Mark Matunga Mixed  Eng/Lit, Bio/Chem 2
21  Nyabera Girls  Kisw/Hist 1
22  Nyakiya Mixed  Bst/Geo 1
23  Obanga Mixed  Bio/Agric 1
24  Nyenga Mixed  Hist/CRE 1
25  Kianyumba Mixed  Kisw/Geo 1
TOTAL  32

 

MBITA SUB COUNTY 

74

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Mbita Boys High  Kisw/Hist, Chem/Maths, Bio/Agric  3
Ogongo Mixed  Maths/Chem, Geo/Kisw  2
Wandiji Mixed  Hist/Kisw  1
Waondo Mixed  Maths/Phy  1
Sen. K. Gera Boys  Maths/Chem  1
Kamasengre Mixed  Geo/Hist  1
Nyamasare Girls  Maths/Phy  1
Fr. Tielen Mixed  Bst/CRE  1
St. Michael’s Nyasumbi Mixed  Bio/Chem  1
10  Amb.Pamela Mboya Girls  Maths/Phy  1
11  Kakiimba Mixed  Eng/Lit  1
12  Lambwe Mixed  Hist/Geo  1
13  Wakula Mixed  Maths//Phy  1
14  Waware Mixed  Bst/Geo  1
15  Tom Mboya Boys  Chem/Bio, Kisw/Hist  2
16  John Mbadi Ligongo  Eng/Lit  1
17  Rusinga Girls  Hist/CRE  1
18  St Stephen Kirindo Mixed  Chem/Bio  1
TOTAL  22

 

KISII COUNTY 

GUCHA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Machongo PAG Mixed  Geo/CRE, Kisw/Hist  2
St Angela’s Sengera Girls  Bio/Agric, Bst/Maths  2
Itare Mixed  Kis/Geo  1
Matagaro SDA Mixed  Geo/Hist  1
Gakero ELCK Mixed  Kis/CRE  1
Nyamonaria Mixed  Maths/Bst  1
Getuki Mixed  Kis/Geo  1
Buyonge Mixed  Eng/Lit  1
St Camillus Nyamoronga Mixed  Chem/Maths  1
10  Maroba Mixed  Hist/CRE  1
11  Sengera Parish Girls  Geo/Bst  1
12  Bombaba Mixed  Maths/Chem  1
TOTAL  14

 

KENYENYA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Nyabioto Mixed  Hist/CRE  1
Moteiribe Mixed Sec  Bio/Agric, Kisw/Geo  2
Riokindo Boys  Maths/Phy, Bio/Agric  2
Nyakoiba Mixed  Kis/CRE  1
Kerongorori Mixed  Maths/Phy  1
Sengera Mixed  Eng/Lit  1

 

75

Magenge SDA Mixed  Kis/Hist  1
Nyabiore Girls  Maths/Chem, Hist/Geo  2
Emesa Mixed  Chem/Maths  1
10  Magena Boys  Chem/Maths  1
11  Keberesi Mixed  Agric/Bio  1
12  Mobirona mixed  Eng/Lit  1
13  Maiga F Pmixed  Maths/Phy  1
14  Mosensema Mixed  Maths/Geo  1
15  St Josephs Etono  Kisw/Geo  1
16  Riokindo Girls  Eng/Lit  1
17  Magena Girls  Phy/Maths  1
18  Mochorwa Mixed  Kisw/Hist  1
19  Kenyenya Mixed  Bst/Maths  1
20  Riyabu Mixed  Bio/Agric  1
21  Nyangeti Mixed  Eng/Lit  1
22  Gekong’o DEB II Mixed  Kisw/Geo  1
23  Nyamescho boys  Kis/CRE  1
24  St Francis Metembe  Kisw/Hist  1
25  Kebabe SDA Mixed  Bst/Geo  1
26  Omobera Girls sec  Kisw/Geo  1
TOTAL  29

 

KISII SOUTH SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Ekerubo DEB Sec Mixed  Bio/Chem, Bst/Geo  2
Bsp Mugendi Nyamokenye  Eng/Lit, Agric/Bio  2
St Annes Nyangoge Girls  Eng/Lit, Bio/Agric  2
St. Francis Nyasagati Mixed  His/CRE  1
St Charles Lwanga Gesero Mixed  Hist/CRE  1
St Andrew Mogumo Mixed  Eng/Lit  1
Bogitaa ELCK Mixed  Geo/CRE  1
St Vincent Omwari Mixed  Maths/Bio  1
St Pauls Igonga mixed  Bio/Chem  1
10  Itierio ELCK Boys  Agric/Bio  1
11  Kiabusura Mixed  Geo/Bst  1
12  Itierio ELCK Girls  Chem/Maths  1
13  St Theresas Bokiakumu Mixed  Maths/Chem  1
14  Botoro ELCK Mixed  Maths/Bst  1
15  Isamwera Mixed  Eng/Lit  1
16  Genga DOK Mixed  Eng/Lit  1
17  Itibo ELCK Boys  Geo/Bst  1
18  Nyotoima Suguta DEB  CRE/GEo  1
19  Bitare Mixed  Maths/Phy  1
20  Matongo Mixed  Bio/Chem  1
TOTAL  23

 

76

NYAMACHE SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Nyabisase Mixed  Kis/Geo, Bio/Chem, Eng/Lit  3
Riambase DEB Mixed  Geo/His, Bst/Maths  2
Emenwa DOK Mixed  Chem/Maths, Kis/CRE  2
Rigena PAG Mixed  His/CRE  1
Kiobegi DEB Mixed  His/CRE  1
Naikuru PAG Mixed  Kis/Geo  1
Enchoro PEFA Mixed  Kis/Hist  1
Gionseri Girls Sec  Geo/Hist  1
Borangi SDA Mixed  Kis/CRE  1
10  Nyachogochogo AIC Mixed Geo/Hist  1
11  Kionduso PAG Mixed  Eng/Lit  1
12  St James Gionsaria Mixed  Eng/Lit  1
13  Mochengo PAG Mixed  Eng/Lit  1
14  Mogonga PAG Mixed  Agric/Bio  1
15  Maji Mazuri Mixed  Kis/CRE  1
16  Nyangusu Mixed  Geo/Hist  1
17  St Thomas Turwa Mixed  Eng/Lit  1
18  St Charles Kabeo Mixed  Bst/Geo  1
19  Nyamache Boys  Kis/Hist  1
20  St Paul Nyacheki Mixed  Eng/Lit  1
21  St Mathews Chitago mixed  Maths/Phy  1
22  Suguta Girls  Eng/Lit  1
23  St Theresas Girls Nyangusu  Maths/Chem  1
24  St John’s Orogare Mixed  Kis/CRE  1
25  Nyachenge Mixed  Geo/Kis  1
TOTAL  29

 

MARANI SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Kenyoro Mixed Sec  Maths/Bio, Geo/His  2
Entanda Mixed  Agric/Bio, Hist/CRE  2
Itibo Girls  Geo/Kis, Phy/Maths  2
Eramba Mixed  Eng/Lit  1
Nyakeiri Boys  Kis/Geo  1
Geturi Mixed  Eng/Lit  1
Nyasore SDA Mixed  CRE/Hist  1
Nyankanda Mixed  Bio/Maths  1
Nyagesenda Mixed  Agric/Bio  1
10  Itibo Boys  Kis/Hist  1
11  Kiareni ELCK Mixed  Maths/Chem  1
12  Kiagware Mixed  His/CRE  1
13  St John Metembe Mixed  Chem/Phy  1
14  Nyakome Friends Mixed  Bio/Chem  1
TOTAL  17

 

77

KISII CENTRAL SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Kisii School Boys  Bio/Agric, Eng/Lit, Geo/Kis  3
Kereri Girls  Eng/Lit, Maths/Bio, Hsci/..  3
Nyabururu Girls  Maths/Chem, Kisw/CRE  2
St Lukes Kanunda Mixed  Eng/Lit  1
St Peters Kerera Mixed  Maths/Chem  1
Ongicha Mixed  Geo/Bst  1
Gianchere Friends Mixed  Kisw/CRE  1
Nyamagwa SDA Mixed  Eng/Lit  1
St Patricks Mosocho Mixed  Agric/Bio  1
10  Nyatieko Mixed  Chem/Bio  1
11  St Peters Mosocho  Eng/Lit  1
12  Masongo Mixed  Phy/Maths  1
13  Gianchere Special  His/CRE/KSL  1
14  Nyosia Mixed  Eng/Lit  1
15  St Stephens Nyamware Mixed  Eng/Lit  1
16  Nyaura Mixed  Eng/Lit  1
17  Riondanga Mixed  Kis/Geo  1
18  St Paul Amasogo Mixed  Hist/CRE  1
19  Snr.Chief Musa Nyandusi Kegati Mixed  Kis/CRE  1
20  Kioge Girls  Kisw/Hist  1
21  Queen Of Apostles Kanyimbo Mixed  Hist/Kisw  1
22  Irungu PAG Mixed  Kisw/CRE  1
23  Daraja Mbili Mixed  Bio/Chem  1
24  Amariba Mixed  Bio/Agric  1
25  Nyaguta Mixed  Eng/Lit  1
26  Bobaracho Mixed  Kis/Hist  1
27  Ibeno COG Mixed  Maths/Bio  1
28  Kiogo SDA Mixed  Kis/Hist  1
29  Irondi Mixed  Geo/Maths  1
TOTAL  34

 

MASABA SOUTH SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
St Charles Lwanga Ichuni Girls Chem/Bio, MathsGeo, Maths/Bst,  Kisw/Hist  4
Moi Gesusu Boys Sec  Eng/Lit, Kis/CRE, Geo/Hist  3
Ibacho Mixed  Comp/.., Maths/Phy, Geo/Bst  3
Amasege Mixed  Eng/Lit, Hist/CRE  2
Hema Chitago Mixed  Eng/Lit, Bio/Agric  2
Nyanturago Mixed  Kis/CRE, Maths/Bst  2
Mobamba Mixed  Kisw/CRE, Eng/Lit  2
Amabuko Mixed  Bio/Chem, Kisw/Geo  2
Masimba Mixed  Maths/Bst  1

 

78

10  Bong’onta Mixed  Geo/CRE  1
11  Metembe Mixed  Eng/Lit  1
12  Mosisa Mixed  Geo/Hist  1
13  Nyamagesa COG Mixed  Eng/Lit  1
14  Mesabisabi Mixed  Kisw/Hist  1
15  St Peters’ Chironge Mixed  Chem/Maths  1
16  St Marks Mokorogoinwa  Bst/Geo  1
17  Sasati Mixed  Geo/Bst  1
18  Moreremani PAG Mixed  Geo/Hist  1
19  Ikorongo Mixed  Kis/CRE  1
TOTAL  31

 

SAMETA SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Bsp Mugendi Nyakegogi Mixed  Eng/Lit, Kis/Hist  2
St Marys Nyamagwa Girls  Hist/CRE, Phy/Maths  2
St John’s Nyamagwa Boys  Kis/Geo  1
Boitangare Mixed  Eng/Lit  1
Nyaguku Mixed  Kis/Hist  1
Sameta Boys High  Bst/Geo  1
Nyabonge Mixed  Eng/Lit  1
Sameta PAG Mixed  Bio/Chem  1
Rianchore Mixed  Kis/Geo  1
TOTAL  11

 

GUCHA SOUTH SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Nyagichenche Mixed  Kis/CRE, Maths/Bio  2
Nduru Boys  Hist/CRE, Maths/Chem  2
Nduru Girls  Kis/CRE, Maths/Bst  2
St Joseph Nyabigena Boys  Bio/Agric, Kisw/Hist  2
Ndonyo Mixed  His/Kisw  1
Mariwa Mixed Sec  Kis/CRE  1
Amaiko Mixed  Maths/Chem  1
Nyangweta SDA Mixed  Chem/Maths  1
Monianku ELCK Mixed  Eng/Lit  1
10  Nyaimera Mixed  Bio/Agric  1
11  Maroo Esinde Mixed  Maths/Chem  1
12  Ayora Mixed  Kis/Geo  1
13  Ikoba Mixed  Chem/Maths  1
14  Muma Mixed  Agric/Bio  1
15  St Marys Nyabigena Girls  Maths/Bst  1
16  Kiabigoria Mixed  Kis/CRE  1
17  Ramoya Hill Girls  Maths/Chem  1
18  Nyamonaria Mixed  Maths/Bst  1
19  Nyango DOK Mixed  Maths/Bst  1

 

79

20  Bogichoncho Mixed  Kis/CRE  1
21  Nyambine DEB Mixed  His/Geo  1
22  Nyamue Mixed  Eng/Lit  1
23  Omobiri ELCK Mixed  Bst/Geo  1
24  Giasobera Mixed  Bst/Maths  1
25  Riagumo DEB Mixed  Bst/Maths  1
26  St Peters Nyangweta DOK Mixed  Eng/Lit  1
27  Nyakeyo Mixed  Eng/Lit  1
29  Gotichaki Mixed  Chem/Maths  1
30  Nyataro Mixed Sec  Agric/Bio  1
TOTAL  33

 

NYAMIRA COUNTY 

NYAMIRA SOUTH SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Gesiaga Mixed Sec  Maths/Chem, His/CRE, Bst/Maths  3
St Peters Nyakemincha Mixed  Chem/Bio, Kisw/CRE, Eng/Lit  3
Gekomoni Tech Mixed  Chem/Bio, Bst/Maths  2
Sironga Girls  Eng/Lit, Maths/Phy  2
Nyakeore Mixed  Hist/CRE, Bio/Chem  2
Kebirigo Boys  Maths/Phy, Bst/Geo  2
Nyamira Boys  Chem/Bio, Phy/Maths  2
Kianginda Mixed  Bst/Geo  1
Bonyunyu Mixed Sec  Maths/Geo  1
10  Marindi Mixed  Bst/Geo  1
11  Getaari PAG  Eng/Lit, Chem/Bio  2
12  Kuura Mixed Sec  Bio/Agric  1
13  Masosa Mixed  Maths/Chem  1
14  St Joseph Kemasare Mixed  Kisw/Geo  1
15  Nyameru Mixed  Kisw/CRE  1
16  Kianungu Mixed  Hist/CRE  1
17  Makairo Mixed  Kisw/Hist  1
TOTAL  27

 

MASABA NORTH SUB COUNTY 

S/NO  SCHOOL  SUBJECTS  NUMBER
Riooga Mixed  Eng/Lit, Chem/Maths  2
Riyabe Mixed  Chem/Bio  1
Matutu PAG Mixed  Maths/Bst  1
Mochenwa Mixed  Bio/Maths  1
St Cyprian Biticha Mixed  Kisw/Hist  1
Metamaywa Mixed  Geo/Hist  1
Riamoni Mixed  Maths/Chem  1
St Don Bosco Nyabiosi  Bio/Agric  1
Esani Mixed  Hist/Geo  1
10  Nyakongo Mixed  Kisw/Geo  1

 

80

ALSO READ:  All Teachers to Miss Out on Salary Rise and Promotions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here